Alışkanlık Haline Gelen Bacak Bacak Üstüne Atmanın 5 Tür Zararı!


 

1.Yüksek Tansiyon Riski :

Sağlık görevlileri tansiyonunuzu ölçerken kolunuzu masa üzerine koyarak serbest bırakmanızı, bacak bacak üstüne atmadan tabanlarınızı yere koymanızı ister. Çünkü bacak bacak üstüne atmak tansiyonun geçici olarak biraz yükselmesine neden olabilir.

GAP Eğitim Danışmanlık
GAP Eğitim Danışmanlık

2.Pıhtılaşma Riski :

Bir dizi diğerinin üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğse yönelerek kalpten daha fazla kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine neden olur.Bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden bacak kaslarının hareket etmesi nedeniyle damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlıyor.

3.Varis Riski :

Kan damarlarındaki minik kapakçıklar kanın yanlış yönde geri akmasını önler. Fakat bunlar zayıflayıp gerildiğinde kan birikmesi ve damar genişlemesi sonucu oluşan varisler ortaya çıkar.

4.Eklemlere Etkisi :

Çoğu insan bacak bacak üstüne atarken sağ bacağını sol dizinin üstüne atarak oturur.Rotterdam’da yapılan bir araştırmada ise bacak bacak üstüne atılıyken pelvisin aldığı pozisyona göre, kalça ekleminin arkasındaki piriformis kasının uzadığı,bunun ise karın kaslarının sıkılmasıyla aynı etkiyi yaratarak pelvik eklemlerin istikrarını artırdığı gözlendi.

5.Ayağınız Uyuşabilir :

Bacak bacak üzerine attığınızda, dizin arka kısmında bulunan ve ayaklarınız ile bacaklarınıza duyarlılıklarını kazandıran peroneal sinir üzerinde baskı oluşturursunuz. Bacaklarınızı açtığınızda ise bu baskı dağılır ve işler normale döner.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Bilim