CIA’in MK-Ultra Projesi


Amerika Birleşik Devletleri topraklarında konuşulan en gizemli kent efsanelerinden birisi MK-Ultra projesidir. Bu proje, korkutucu iddialara göre devletin zihin kontrolü üstüne yapmış
olduğu bir takım deneyler içeriyordu.

GAP Eğitim Danışmanlık
GAP Eğitim Danışmanlık

MKUltra projesi ismi verilen proje bilinç altını kullanma ile ilgilidir. Bu proje CIA'nın Bilimsel İstihbarat Bölümü'nde çalışılmaktaydı. Yani bildiğimiz CIA tarafından da kullanılmıştır. 1950'lerin başında başlayan çalışmalar, 1953 yılında resmi olarak kullanılmıştı, 1964 yılında bu alana olan ilgi çeşitli sebeplerden dolayı azalmış, 1967 yılında da tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Program özellikle meşruluğu konusunda tartışmalara yol açtı. Kendi denekleri olarak kasıtsız ABD ve Kanada vatandaşları kullanılan birçok yasadışı faaliyetlere giriştiler.MKUltra insanlar üzerinde hipnotize, duygusal yoksunluk gibi yöntemlerle istediğini yaptırma, ağızdan laf alma operasyonudur. LSD ve LSD gibi birden fazla kimyasal maddeyle yapılabilen bu deneye, sözlü taciz veya cinsel taciz de eklenerek ABD'de işkence yöntemi olarak da kullanılmıştır.

Bazı kaynaklara göre “MK” bu araştırmanın üst düzey bir çalışma olduğunu, “Ultra” kelimesi de CIA için çok önemli bir proje olduğunu gösteriyor.

Proje, önce Kore Savaşı sırasında esir alınanların üzerinde denendi. Fakat nihai nokta kurumun belirlediği kişilerin eylemlerini kontrol altına almaktı. Çeşitli davranışsal modifikasyon teknikleriyle hafızaları değiştirmek, insanlara yaşadıkları şeyleri unutturmak ve normalde yapmadıkları şeyleri yaptırmak amaçlanıyordu. Deneyler için Harvard Üniversitesi’nde çalışan 80 psikiyatrist görevliydi.

MKUltra projesi 44 kolej ve üniversitelerin yanı sıra hastaneler, hapishaneler ve ilaç şirketleri de dahil olmak üzere 80 kurum tarafından araştırıldı. Bu proje zaman zaman CIA tarafından da kullanılıp geliştirilmeye çalışıldı. Ve bu proje kapsamında CIA yüzde altılık kesimini bu proje üzerine yoğunlaştırdı. CIA'nın %6 bütçesi MKUltra projesine ayrılmıştır

MKUltra projesi 1975 yılında ABD Kongresi'nin Kilise Komitesi ve Geral Ford komisyonu tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde CIA'nın aktivitelerini incelemek amacıyla kamunun dikkatine sunulması amacıyla soruşturma açılmıştır. Soruşturma, CIA müdürü Richard Helms'in 1973'teki bütün MKUltra raporlarının yok edilmesini emretmesi gerçeğiyle engellenmiş olmakla beraber Kilise Komitesi ve Rockefeller Komisyonu'nun soruşturmaları görgü tanıklarının yeminli ifadelerine dayalıydı. Richard Helms'in yok etme emrinden çok az bir belge sağ kurtuldu.

1977 yılında, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası senatoyla tartışmalara yol açtı. 2001 yılının Temmuz ayında MKUltra ilgili projeler resmen iptal edildi ve MKUltra projesi ile ilgili 20.000 belgenin bir bölümü ortaya çıktı. MKUltra projesi hakkında bazı sağ kalan belgeler resmi olarak devlet sırrı statüsünden çıkarıldı.

Bonus:

Döneminin oldukça güçlü başkanlarından olan Kennedy, savaş karşıtlığı ile biliniyordu. Derin ve gizli güçler tarafından suikaste uğradı ve 1963 yılında öldürüldü. John F. Kennedy cinayetinin faili olan Lee Harvey Oswald’ın bir zihin kontrolü operasyonuna maruz kaldığı düşünülmektedir. Lee Oswald’ın zihin kontrol projesinde Mançurya Kobayı haline getirildiği iddia edilmektedir. Bilindiği gibi John F. Kennedy cinayeti hiç çözülememiş ve iddiaya göre cinayetin tüm delilleri ise Amerikan Derin Devleti tarafından yok edilmişti.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Komplo Teorisi