Çok Tutan Yabancı Dizi ve Filmlerden Uyarlanan 7 Türk Dizisi


 

Yabancı dizileri izlemeyi seven bir ülkeyiz. E hal böyle olunca yapımcılar da uyarlama dizilere yöneliyor…

GAP Eğitim Danışmanlık
GAP Eğitim Danışmanlık

Günümüzde izlediğimiz çoğu Dizi yabancı dizi ve filmlerden uyarlanarak yapılıyor. Özgün içerikli dizileri bulmak neredeyse imkansız. Bunun belki de en büyük sebebi yine ekran karşısındaki bizleriz. Dizi izlerken çoğu zaman bir şekilde kendimizi o dizinin içinde bulduğumuz oluyor. Karakterler ile özdeşleşiyoruz.

Yapım şirketleri de bu olayı güzel kurguları ile daha popüler bir hale getiriyor. Aynı zamanda uyarlama diziler aslına bağlı kalmıyor. Bunun nedeni ise uzun dizi sürelerimiz; televizyonda yayıınlanan herhangi bir dizinin ortalama yayın süresi 120 dakika, ancak aynı yapımlar kendi ülkelerinde maksimum 60 dakika uzunluğunda oluyor.

Gelin severek izlediğimiz yedi uyarlama diziye bakalım…

1. İçerde – The Departed (Köstebek)

Ses getirmiş ve her bölümü ile bizleri ekran başına bağlamış İçerde dizisi Köstebek filminden uyarlanmıştır.

2. Anne – Mother

Star TV’de reyting rekortmeni olan Dizi, Kore yapımı Mother dizisinin uyarlamasıdır.

3. İlişki Durumu: Karışık – Full House

Sona eren ve “İlişki Durumu: Evli” olarak farklı bir senaryoyla tekrar yayın hayatına başlayan dizinin orijinali yine tek sezonluk bir Kore dizisiydi. İlişki Durumu: Evli yakın zamanda final yaptı.

4. No. 309 – Fated To Love You

Tek gecelik ilişki sonucu hamile kalma gibi iddialı bir konusu olan Dizi, birebir olmasa da çok benzer şekilde kurgulanmış.

5. Rengarenk – Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz)

Yayından kaldırılan yaz dizisinin orijinali başrollerini Julia Roberts ve Hugh Grant’in paylaştığı Notting Hill (aşk Engel Tanımaz) filminden uyarlanmıştır.

6. Bizim Hikaye – Shameless

2011 yılında amerika’da yayınlanmaya başlayan ”Shameless’’ isimli Dizi, bu sezon ‘’Bizim Hikaye’’ adıyla ekrana gelmeye başladı.

7. Kalp Atışı – Doctors

Geçtiğimiz yıl Kore’de ekrana gelen ve 20 bölüm yayınlanan ‘’Doctors’’ dizisi, bu yaz Türkiye’de ”Kalp Atışı” olarak görücüye çıktı.

 

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Haber