İnsanoğlunun %80′ i Albert Einstein Buluşlarını Bilmiyor. ALBERT EINSTEIN ve Buluşları


Herkes bu dahi hakkında bir fikir sahibidir fakat şimdi duyacaklarınız size yeni gelecek.

Başlıyoruz…

 1. 1 Yahudi asıllı, Alman teorik fizikçi ve bilim insanıdır


  14 mart 1879 yılında Almanya'nın Ulm kentide doğmuş, 18 nisan 1955 yılında ABD'nin New Jorsey eyaletinde ölmüş, 1921 yılında ise, Nobel fizik Ödülü'ne layık görülmüştür

 2. 2 Okula başlamadan önce konuşma bozukluğu vardı


  Eğtiminin ilk yıllarına Münih'te başlamış, lise ve üniversiteyi İsviçrede tamamlamıştır.Einstein, okulun ezberci eğtimine karşıbır hoşnutsuzluk taşısa da genellikle sınıfın birincisiydi. 6 yaşında müzik ve kemanla tanıştı

 3. 3 1900' de Albert Einstein, İsviçre'deki üniversitede fizik bölümünden mezun olmuştur


  Bir patent ofisinde müdür olarak çalışmış ama uzun sürmemiştir. 1909'da akademik kariyerine başlamıştır. İşte bu yıllarda Einstein çalışmalarını hayata geçirmiş, buluşlarını başlatmıştır.

 4. 4 Özel Görelilik Kuramı (izafiyet teorisi)


  Zaman, mekan, hareket üzrine yoğunlaşan kurama göre, bu faktörlerin mutlak birbiriyle ilgisi olduğu, ancak birbiri üzerinde önceliği olmadığını kanıtlamıştır. Buna göre örneğin uzaklık ve zaman mutlak gözlemciye göre değişebilir, yani görelidir. İşte bu ünlü izafiyet teorisidir. E=MC2...

 5. 5 Genel Görelilik Kuramı


  Fizik alanında kütle çekiminin temelini bu kuram oluşturmaktadır. Buna göre evrensel olan kütle çekimi yasası genelleşmiş kütle çekimi uzayda, zamanda hesaplanmasına olanak sağlamısştır. Einstein'in meşhur E=mc2 denklemi kütle ve enerjiyi kıyaslaması bu ikisinin bir eşitliğini vermesi sebebiyle fizikte DEVRİM yaratmıştır.

  E=mc2: Fizikte en çok bilinen denklemdir

 6. 6 Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi


  Gereğince bir parçanın momentumu ve konumunu aynı zamanda tam olarak ve doğruluka ölçmek imkansızdır. Aslında belirsizlik ilkesi her ne kadar Heisnberg ile anılsada, Schrödinger'in, Einsteinin be Robertson'un katkıları, ayrıca bu konunun hala tartışıldğı unutulmamalı!

 7. 7 Elektro Manyetizma ve Yerçekimi


  Bununla elektriğin hareket halinde olduğu anlaşıldı. Yani elektrigin mayetizma ile birlikte çalışılması gereği ortaya çıktı. Yerçekimi konusu ile aslında uzayın zamanı büktüğü konusu ile ilgilidir. Nasıl ki bir demir top yatağın üzerinde bu çukur yüzünden hareketini değiştirmek zorunda kalıyorsa, güneş de tıpkı bunun gibi ağırlğı ile uzay zamanı büker, dünyada bu bilye gibi yörüngesini buna göre tamamlar.

 8. 8 Buzdolbı


  Onun döneminde üretilen mekanik dolapları bir türlü beğenmeyen Albert, Berlinde bir ailenin buzdolaplarının hatalı üretimi yüzünden can verdiklerini öğrenince kendine has bir yöntemle yeni bir buzdolabı yaptı. Elektriksiz çalışan bu buzadolabı tek parçaydı, soğutucusu sabit güvanli bir basınç düzeyindeydi. Patentini de aldığı bu buzdolabı finansal yetersizlikler yüzünden üretime geçemedi.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Eğitici