İntihar Etti: İki Yüzlü Adam Edward Mordake


Bu güne kadar hep mecazi anlamda kullandığımız iki yüzlü insan bu sefer gerçek anlamıyla kullanılıyor. Edward kitaplardan müziklere kadar bir çok yerde konu edinilmiştir. Gelin beraber tanıyalım..

GAP Eğitim Danışmanlık
GAP Eğitim Danışmanlık
  1. 1 Kimilerinin soylu kimilerinin ise sıradan bir köylü olarak lanse ettiği Edward Mordake'nin 19 yy'da İngiltere'de yaşadığı söyleniyor.
  2. 2 Onu diğer insanlardan ayıran şey ise “İki yüzlü olmasıydı”. Bu iki yüzlülük karakteristik bir sorun değildi üstelik. Edward'ın gerçekten önde ve arkada olmak üzere iki adet yüzü vardı.Kafasının arkasında bulunan bu yüzü ise ön yüzünün aynısı olup sadece onun daha küçük hali olarak görünüyordu.


  3. 3 Çocukken insanların korktuğunu ve arkadaşlarının bu yüzden onun yanına yaklaşmadıklarının farkında olmayan Edward büyüdükçe yavaş yavaş bunun farkına vardı.Ensesindeki yüzü daha ürkütücü kılan şey ise Edward gülerken ağlaması ve ağlarken de gülmesiydi. Gündüzleri hep asık suratlı olan bu yüz, geceleri ise bir yılan gibi tıslayarak Edward'a korkutucu şeyler anlatıyordu.


  4. 4 Tedavi olmak için doktorların kapısında yatan Edward'ı ise lanetli olduğunu düşündükleri için hiçbir doktor muayene etmeye yanaşmadı. Bu da Edward'ın toplumdan iyice dışlanmasına sebep oldu.


  5. 5 Öteki yüzüne daha fazla dayanamayan Edward, 23 yaşındayken kendini asarak intihar etti. Gerisinde ise sanatçılara ve senaristlere ilham olacak bir hikaye bıraktı.


  6. 6 Harry Potter Kitaplarındaki çift yüzlü Profesör Quirrell ve Tom Waits ''Poor Edward'' şarkısı bu hikayeden esinlenerek yapılmıştır.
0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: İlginç