Kuzey Kore’nin Gizemli Kadını First Lady Ri Sol-ju Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler


Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un’un yaşamı hakkında fazla bilgi yoktur. Bu nedenle bu ülkenin ilk bayanı da gizemli bir figür. Nadiren kamuoyu önünde görünür ve adı Ri Sol-ju, diğer siyasi liderlerin eşleri gibi haber bültenlerinde de patlamaz. Dahası, yaşı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Buna rağmen, bu gizemli kadının biyografisinden bazı gerçekler hala bulunabilir.

GAP Eğitim Danışmanlık
GAP Eğitim Danışmanlık

Kara Fil , Kore diktatörünün karısı hakkında ilgili ilginç bilgiler toplamayı başardı ve bunların bazıları oldukça şaşırtıcı!

Ri Sol-ju, Koreli entelektüellerin kızıdır.

Chongjin liman kentinde dünyaya gelen Ri Sol-ju’nun annesi ve babası bir öğretmen ve bir doktordur. Kim Jong-un’un karısının doğumu tam olarak bilinmemekte fakat 1985-1989 yılları arasında doğduğu düşünüen First Lady’nin 29-33 yaşları arasında olduğu sanılmaktadır.

Eskiden gençliğinde ponpon kızdı.

Koreli liderle evlenmeden önce kız Kuzey Kore’nin en büyük üniversitesinde, yani Pyongyang’daki Kim Il Sung Üniversitesi’nde okudu. 2005 yılında Asya Atletizm Şampiyonasında Kuzey Kore heyetinin destek grubuna üye olarak Güney Kore’yi ziyaret etti.

Eskiden bir şarkıcıydı.

Ri Sol-ju şarkı söylemekten hoşlanıyordu ve geleceğin first lady’si olmadan önce  bir süre Çin’de vokal okudu.

Ri Sol-ju, 3 çocuğun annesidir.

Medya, bu çiftin iki kızı (yaklaşık olarak 2010 ve 2013 yıllarında) ve bir oğlu (Şubat 2017’de) olduğuna inanıyor. Güney Kore istihbaratına göre, üçüncü bebeğin doğuşu Ri Sol-ju’nun istediği bir şey değildi, ancak ülkenin bir mirasçıya ihtiyacı olduğu için emir uygulanmıştı.

Koreli liderin karısı isyancıdır.

Ri Sol-ju, Kuzey Kore’de saç stilini cesurca değiştiren ve kısa saç kesimi yapan ilk hanımefendi oldu.Önceki Devlet Başkanları’nın tüm eski eşleri uzun saç modellerine sahipti. Ayrıca, Ri Sol-ju şık Batı markalarına duyduğu tutkuyu gizlemiyor: Örneğin gardırobundaki aksesuarlar arasında Chanel ve Dior’dan poşetler var. Ve tüm Kuzey Koreliler için, liderlerin portreleriyle rozet koymanın zorunluluğu yerine bu cesur kadının değerli broş takmasına izin veririliyor.

Kocasını Kore kadınlarına daha fazla özgürlük vermeye ikna etti.

Kocasının gücü ve yetkisine rağmen, Ri Sol-ju sert bir öfkesini yumuşatmayı başardı. Kim Jong-un, Kuzey Kore kadınlarının pantolon, kot pantolonu ve siyah tayt giymesine, topuk ve platform ayakkabılarına giymesine izin verdi. Ayrıca bisiklet sürmelerine izin verdi.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: İlginç