Sümerlerden Bu Yana Neden Çizilen CİN Motifleri Nerdeyse Aynı?Binlerde yıldır insanlardan başka görünmeyen varlıkların bulunduğuna dair inanç oldukça yaygın. Bazen o kadar tutarlılık, kaynak ve doğrulayan olabiliyor ki inananmamak zor olsa gerek. Bugün merak ettiğim ve araştırmak istediğim o konuyu sizlerle paylaşıyorum. Keyifli okumalar…

 1. 1 Sümerlerden beridir insanlar cin isimli bedensiz varlıkların var olduklarına,insanlara musallat olduklarına inanmıştır.


 2. 2 Tarihte cinlerden bahseden on binlerce kitap yazılmıştır. Tamamı cinleri anlatmaya ayrılmış olan ilk kitabın ise Asurlular zamanında yazıldığı bilinmektedir.


 3. 3 İşte tarih boyunca insanların var olduklarına inandıkları cinlerin İslam Sanatkarları tarafından yapılan ve cinleri tasvir ettiği iddia edilen on binlerce minyatüründen birkaçı…


 4. 4 Resimler meşhur Babür hükümdarı Babürün yazdığı Babür-nâmeden, Firdevsî-i Tavîl (Uzun Firdevsî) isimli 15.asırda yaşayan Osmanlı tarihçisinin Dâvet-nâme isimli cin çağıma kitabından,


 5. 5 İmam Bûnî’nin ”Risala al-Bûnî” isimli eserinden ve Muhammed Siyahkalem isimli minyatür sanatkârının eserlerinden alınmıştır.


 6. 6 İmam Bûnî’nin ”Risala al-Bûnî” isimli eserinden bazı sayfalar


 7. 7 Benzerlikler ürkütücü ve düşündürücü


 8. 8 İmam Bûnî’nin ”Risala al-Bûnî” isimli eserinden bir bölüm, cinlerin hangi şekillere bürünüp karşınıza çıkabilir diye anlatılıyor


 9. 9 Kitapta anlatılanlara göre bazı hayvan şekillerine bürünmeleri de mümkün


 10. 10 Keçi, yılan ve karga ise hayvanlardan en çok öne çıkarılanları


 11. 11


 12. 12 Aynı yazarın eserinde şekledilen Cin


 13. 13 Yüzüklerin Efendisi Filmindeki Ork adlı ırka varlıkların sanki bu çizimlerden çıkmış gibi...


 14. 14 World of Warcarft adlı oyundaki Cin Tasviri


 15. 15 İncil'de Matta bölümünde Hz.İsanın Cinlerin Kenti Olan Gadaralılara Gitme Hikayesinde Domuzlardan bahsedilir


  İsa gölün karşı yakasında Gadaralılar'ın memleketine vardı. Orada O'nu mezarlık mağaralardan çıkan iki cinli karşıladı. Bunlar öyle tehlikeliydi ki, kimse o yoldan geçemiyordu. İsa'ya, "Ey Tanrı Oğlu,( Haşa, Müslümanlıkta tasviri Allahın kulu, insanoğlu ), bizden ne istiyorsun?" diye bağırdılar. "Buraya, vaktinden önce bize işkence etmek için mi geldin?"

  Onlardan uzakta otlayan büyük bir domuz sürüsü vardı. Cinler İsa'ya, "Bizi kovacaksan, şu domuz sürüsüne gönder" diye yalvardılar. İsa onlara, "Gidin!" dedi. Cinler de adamlardan çıkıp domuzların içine girdiler. O anda bütün sürü dik yamaçtan aşağı koşuşarak göle atlayıp boğuldu."

 16. 16 Kur'anda Cinler


  Kuranda Cinler hakkında geçen bir kay ayet:

  “Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık.” (Hicr, 127)

  “İşte böylece biz her Peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı laflar fısıldarlar. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. O halde onları iftiralarıyla baş başa bırak.” (Enam, 112) 

  “Bir de cinleri Allah'a birtakım ortaklar yaptılar. Oysa onları o yarattı. Bilgisizce Allah'a oğullar ve kızlar da uydurdular. O, onların niteledikleri şeylerden uzaktır, yücedir.” (Enam, 100)


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Gizem