Tüm Dünyayı Kandırmış 10 Sahte Fotoğraf


Bu fotoğraflar farklı dönemlere ait olsa da bulundukları dönemde uzun bir süre boyunca tüm dünyayı kandırmışlardır.

Karafil , tüm dünyayı kandırmış o sahte fotoğrafları sizin için derledi.

 1. 1 11 Eylül Saldırıları Anında Arkasından Uçak Geçen Turist


  Tüm Dünya'ya yayılan ve hemen hemen herkesin gerçek olduğuna inandığı bu fotoğraf, sözde 11 Eylül saldırıları sırasında uçağın binaya çarpmasından birkaç saniye önce çekilmiş. Daha sonraları uçak parçaları toplandığında ise uçağın resimdeki uçakla ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

 2. 2 Dev Kedi


  Cordell Hauglie'nin 2000 yılında arkadaşlarına şaka olsun diye photoshop'da yaptığı bu fotoğraf haberi olmadan tüm dünya'ya yayıldı ve sansasyon konusu oldu. Fotoğraf üzerine kurulan seneryolar, kendisini bilim adamı sanıp evrim teorisine dalan kişiler ve daha neler neler...

 3. 3 Irak Savaşı Fotoğrafı


  Bu fotoğraf 2003 yılında LA Times'ın önyüzünde görüntülendi. Amerika ve kolasiyon güçlerinin Irak'ı işgali sırasında yayınlanan bu fotoğrafın birkaç fotoğraftan farklı parçalar alınarak oluşturulduğu öğrenilince ise büyük bir hayal kırıklığı yaşandı.

 4. 4 Nefes Gücüyle Uçan Makina


  Bu fotoğraf Berliner Illustrirte Zeitung dergisinde 1 Nisan şakası olsun diye 1934 yılında yayınlandı. Fakat bu fotoğraf onlarca Amerikan haber ajansı tarafından gerçek olarak zannedilip yüzyılın icadı olarak tanıtıldı.

 5. 5 Hamile Kadının Karnındaki İçeriden Gelen Ayak İzi


  Tüm sosyal medyayı sallayıp milyonlarca insanı kendisine inandıran bu fotoğraf da oldukça sahte. Abdomindeki yağ ve uterus duvarı o kadar kalın ki içeride oluşan bu hareketlerin dışarı yansıma mümkün değil.

 6. 6 Selden Sonra Sokağa İnen Köpek Balığı


  Bu sahte fotoğraf da oldukça hayal ürünü. Bir sel fotoğrafına entegre edilen köpek balığı fotoprafı öyle bir yayıldı ki okyanus kıyısı ülkelerde yaşayanlarda sel fobisi oluştu. Tamamıyla sahte olan bu fotoğraf kısa sürede büyük bir salgına dönüştü

 7. 7 Sandy Kasırgası


  2012 yılında çıkan Sandy Kasırgası döneminde hazırlanan bu fotoğraf Facebook ve Twitter'da çığ gibi yayıldı. Herkesin Sandy Kasırgasını gerçekten böyle zannetmesine sebep olan fotoğraf sadece bir montajdan ibaretti.

 8. 8 Bin Ladin'in Ölü Bedeni


  Amerikan timinin Usame Bin Ladin'i öldürdüğü haberleri yayılmaya başlayınca sahte fotoğraflar da eksik kalmadı. En bilinen sahte fotoğraflardan birisi olan bu fotoğraf milyonlarca insanı kandırdı. Halbuki fotoğraf Black Hawk Down filmindeki bir sahneye ait. Ölü askerin kafasının yerine Bin Ladin'in kafası montajlanmış.

 9. 9 Helikoptere Saldıran Köpek Balığı


  2000'li yılların başında ikonik olan bu fotoğraf milyonlarca kişinin mail kutusuna gönderildi, insanlar da gerçek zannedip birbirlerine gönderdiler. Tamamen sahte olan bu fotoğraf internet kullanımının yeni başladığı zamanlarda bir bilginin nasıl yayıldığını ölçtü.

 10. 10 National Geographic Kapağı


  National Geographic de diğer yayın araçları gibi ilgi çekici kapak fotoğrafları oluşturmak için photoshop hamleleri kullanmıştır. Bu ikonikleşen fotoğrafta ise daha güzel ve ilgi çekici bir açı yakalamak için iki Giza piramiti birbirine yaklaştırılmıştır. Tabi ki insanların National Geographic'e duyduğu büyük güven bu fotoğrafın deliler gibi paylaşılmasına sebebiyet vermiş ve fotoğrafı ikonikleştirmiştir. Aslında bu iki piramit ayrık durmaktadır.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: İlginç