Zamanımızı En İyi Şekilde Değerlendirebilmemiz İçin Yapmamız Gereken 10 Doğru Yöntem !


Hayat kısa.hayatın tadını çıkarmak gerekiyor.Bunu yapmak için de hayatta hangi kurallara uyulduğunu bilmemiz gerekiyor,işte anca o zaman kontrolü ele alıp zamanı yavaşlatabiliriz. 

 Karafil ekibi olarak zamana bağlı bir kurallar listesi hazırladık ve bu kendi zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

1.Belirsizlikle karşılaştığımızda zaman nekadar yavaşlar ...

Aslında herkesin karşılaştığı bir durum...Tam kendimizi ayrılmaya hazır hissetmediğimiz zaman biri bize 10 dakika zamanımızın kaldığını hatırlatıyor değil mi .İşte bu süre bize 10 dakika değil de 10 saniye gibi geliyor...Diğer bir durumda ise 10 dakika hamilelik testinin sonucunu beklememiz gerektiğinde aynı 10 dakika bize dayanılmaz derecede uzun görünebiliyor...Bizi neyin beklediğini bilmiyorsak, bunu üzerinde çok düşünüyoruz.Bu yüzden sürprizlerde beynimiz her küçük ayrıntıya dikkat ediyor.

2.Canımız sıkıldığında süre olduğundan da uzun gözükür.

Aynı süre içinde ilginç bir film izlerken zaman su gibi akabilir ve sıkıcı bir kitap okurken sonsuza kadar sürebilir.Mesele şu ki, sıkıldığımızda kendimize çok odaklanıyoruz. Başka bir deyişle, çok düşünüyoruz. Bu bize daha fazla bilgi işlemeyi ve zaman algımızı yavaşlatmamızı sağlar. Tam tersine, kendimizden başka bir şeye tamamen konsantre olduğumuzda, zaman çok hızlı geçiyormuş gibi hissettiriyor.

3.Saati çok fazla kontrol etmek,zamanı yavaşlatır.

Sabahları “5 dakika daha”, genellikle hepimiz için en zevkli uyku dakikalarındandır. Ama aynı 5 dakika, her birkaç saniyede bir saata bakarak, zilin çalmasını bekleyen bir öğrenci için sonsuza dek sürebiliyor.

4.Kendimizi fark ettiğimiz durumlarda zaman daha yavaş hareket eder.

20 dakika boyunca sahnede olmak, bir saat süren yürüyüş  kadar unutulmaz olacak.Bunun nedeni, rutin bir eylemi tekrarladığımız zaman, kendi düşüncelerimize dalmış oluruz ve gerçekliğe gerçekten dikkat etmiyoruz. Ancak sahnede olduğumuzda, kendimizi çok bilinçli hale getiriyoruz ve şu anda tam olarak hayatta olduğumuzu hissediyoruz. Kendinden farkında olmak, sürekli olarak mevcut zamana odaklanmak anlamına gelir. Herşeye daha çok odaklanırsak, yarattığımız daha fazla anı ve daha yavaş zaman olur.

5.Korktuğumuzda veya kendimizi tehlikede hissetiğimizde zaman daha da uzar.

Uçakta 2 saat ve arabada 2 saatlik bir süreyi düşünelim.Korktuğumuzda ya da tehlikede olduğumuzda, beynimiz büyük miktarda bilgiyi bir kerede kaydeder. Hayatta kalmak için kullanabileceği her şeyi düşünür. Ve bu bilgi sakinleştikten sonra kaybolmaz,bizimle kalır ve stresli zaman sürecinin aslında gerçekten olduğundan daha uzun olduğuna inanmamızı sağlar.

6.Beklemekte zamanı yavaşlatır.

Son tarihten bir hafta önce asla yeterli olmaz, bir tatilden bir hafta önce sonsuza kadar sürükleyebilir.Bir şeyin olmasını istediğimiz zaman, zaman bize bir numara oynayabilir ve daha yavaş hareket edebilir. Ve eğer çok istediğimiz şeyi elde edemediğimizde çok sinirlenirsek daha da yavaşça geçebilir.Bu gibi anlarda, başka bir şey düşünemeyiz. Yani, temel olarak, istediğimiz şey hakkında ne kadar hissettiğimize ve zamanın geçişine daha duyarlı hale geliriz.


7.Yeni gösterimler zamanı daha uzun hissettirebilir.

İlk kez belli bir yere giden yol, geri dönüşten çok daha uzun sürüyor.Bunun nedeni, beynimizin birçok yeni bilgi alması durumunda, bunu yeniden düzenlenmesi ve anlaşılabilir bir şekilde bize sunması için zamana ihtiyaç duymasıdır. Ne kadar uzun olursa, o zaman o kadar uzun bir süre hissedilir.8.Acele ettiğimiz zaman, zaman da hızlanıyor.

Bir sınavı hazırlamak için 3 gün, peki sonuçları beklemek için kaç gün gerekli ?Son bir tarihe kadar kaç günümüz olursa olsun, asla yeterli değildir. Çünkü acele ettiğimizde, şu anda tam olarak mevcut değiliz,işlerin yapılmasına çok odaklandık. Bu yüzden bizi çevreleyen tüm diğer bilgileri zar zor fark ediyoruz.Bazen yapmamız gereken tek şey sadece biraz dengeli olmaktır.

9.Her gün aynı şeyleri yaptığımızda zaman çok hızlı ilerler.

Bir tatildeyken hissettiğiniz hissi biliyorsunuz ve yeni insanlarla tanışıyor ve tüm bu yeni ve ilginç şeyleri öğreniyor musunuz? Eh, 3 hafta, aynı insanı gördüğünüz ve her gün aynı şeyleri yaptığınız 3 haftalık rutin işlerden daha uzun hissediyorsunuz.Kendimizi yeni bir yerde bulduğumuzda, aklımız artık bizim rutin hayatımız hakkında hiçbir şey fark etmediği küçük şeyleri fark etmeye başlar. Bir restoranda ağaçlar, gökyüzü, hatta tuz ve biber farklı ve ilginç. Aklımız, tüm bu yeni manzaraları işlemek için çok meşgul ve gerçekte olduğundan çok daha fazla zaman geçtiğini hissediyor.


10.Yaşlandıkça zaman daha da hızlı gider.

Bir çocuğun bir günü sonsuza kadar sürebilir, yaşlı bir kişi ise bir hafta boyunca zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilir.Çocukluğumuzun canlı anıları var ama bazen geçen hafta neler olduğunu hatırlayamıyoruz. Aslında, bu kural daha önce bahsedilen tüm diğer şeyleri birleştirir. Yaşlandıkça, zihnimiz daha önce olduğu kadar yeni bilgi almaz. Artık hiçbir şey yeni görünmüyor. Yeni izlenim veya his yok. Hareketlerimiz önceki ile aynıdır ve bu yüzden sıkılırız.


Aynı tatilde olduğu gibi; Yeni yere alışana kadar zaman uzanır. Yaşam ölçeğinde, etrafımızdaki dünyaya alışana kadar ... ... keşfedilmemiş bir şey kalmayıncaya kadar olur.


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir