100 Yıl Önce Denenmiş Korkunç Bir Deney: Şempanze ve İnsanın Döllenmesi İle Oluşturulan Yaratık Humanze!


Kulağa çok garip geliyor ama birkaç gün önce ABD’li bilim adamı Prof. Gallup’un bir itirafı sonucu ortaya çıkan bir deneyden bahsedeceğiz. Bundan tam 100 yıl önce, kamuoyundan gizli olarak yapılan bu deneyde bir insan spermi, şempanze yumurtalığında döllendirildi ve ortaya maymun-insan melezi bir canlı ortaya çıktı: Humanzee…

 

 

1. Maymunlar Cehennemi filmi gerçek mi oluyor?

Maymunlar Cehennemi, bilim kurgu türünde en iyi film olarak kabul edilen bir yapım. Bilim adamlarının genetiği ile oynadığı maymunların dünyayı ele geçirme serüvenini konu alır. Yönümüzü, bu kurgusal evrenden bundan yaklaşık 100 sene öncesine çevirdiğimizde bir yanıyla bu filme benzer bir deneyle karşılaşıyoruz.

 

 

2. Hayvan ve insanların çiftleşmesi mümkün müdür?

Bahsi geçen deney, “insan ve hayvanların çiftleşmesi sonucu ortaya bir canlı çıkabilecek mi” sorusunu akıllara getiriyor. Bilimsel olarak, hayvanlarla insan genleri farklılık gösterdiği için böyle bir şeyin mümkün olmayacaktır. Ancak Humanzee deneyi, insan ve şempanze çiftleşmesinin mümkün kılınması sebebiyle genlerimizin ne kadar birbirine yakın olduğunu ortaya koyuyor. Bu yönüyle de evrim teorisini olumluyor.

 

 

3. Deneyin ortaya çıkış süreci nasıl oldu?

Deney, 1920’li yılların başlarında, Florida’da Orange Park isimli araştırma merkezinde, genetik açıdan modern insana en çok benzeyen canlının bulunması adına yapılmıştı. İsimleri gizli olan bilim adamları, deneyi ne olduğunu açıklanmayan bir donörün üzerinde gerçekleştirdi. Sonuç başarılıydı ancak gizli olan bu deneyi kamuoyu ile paylaşmak için tereddütleri vardı.

 

 

4. Bilimadamları neden bu deneyi bu zamana kadar sakladı?

100 sene sonra yapılan itiraf Albany Üniversitesi’nde akademisyen olarak meslek hayatına devam eden Prof. Gallup tarafından yapıldı. Deneyi yapan bilim adamları, ahlaki değer yargılarını alt üst etmek istemedikleri için bunu bir sır olarak saklamışlardı. Deney çalışmalarının içinde yer almasa da dışarıdan takip ettiğini dile getiren Prof. Gallup: “İnsan spermi ile dişi bir şempanzeyi, açıklanmayan bir donör üzerinde döllediler. Deneyde canlının hamile kalıp kalmayacağı merak ediliyordu. Beklenen oldu, canlı hamile kalıp doğum yaptı.” açıklamasında bulundu.

 

 

5. Peki Humanzee’ye ne oldu?

Bilim adamları, hem deneyin gizliliğinden dolayı hem de yarattıkları canlının neler yapabileceklerine dair bir bilgileri bulunmadığı için kendi elleriyle Humanzee’yi yok ettiler.

 

 

6. Bu söylenenler elbette Prof. Gallup’un iddialarından ibaret.

Deneyle ilgili birinci ağızdan yapılan bir açıklama bulunmamakta.

 

 

7. Pekii siz ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşın.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

-1
117 Paylaşım, -1 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
4
geeky
love love
3
love
lol lol
4
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

DON'T MISS