1000 Yıl Sonra İnsanın Geleceği Ne Olacak? 1000 Yıl İçinde İnsan ve Bilim Dünyası


200 bin yıldır hayatta olan insanlık bu süre içinde binlerce değişikliğe şahit olmuştur. Geçmişe göre artık daha uzun yaşıyoruz, daha akıllıyız hatta eski insanlar göre boylarımız bile uzadı. Bu süre içinde devasa şehirler inşa ettik, hayvanları evcilleştirdik ve onlarca savaşı atlatarak hayatta kalmayı başarabildik. Ve günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ileriki yıllarda bir çok yenilik geliştirebileceğiz. Uçan arabalar, yapay zeka, kuantum bilgisayarları ve niceleri, bunların hepsi önümüzdeki bin yıl içinde geçeğe dönüşebilir. Biz de bu videomuzda 1000 yıl sonra insanlığın geleceğini masaya yatıracağız. Hazırsanız 1000 yıl sonra insanların nasıl yaşayacağına hep beraber göz atalım

 

1. Yarı insan, yarı makine olacağız:

İnsanlık şimdiden bile makinelere bağlımlı bir hale geldi ve bu gelecekte çok hızlı bir şekilde artacaktır. Kablosuz kulaklıklar, teknolojik saatler ve bir çoğu şimdiden insan bedeninin birer parçası haline gelmiş durumda. Ancak 1000 yıl sonra,gelişecek teknoloji sayesinde vücudumuza yerleştireceğimiz elektronik aletler sayesinde yaşam süremizi uzatabiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıkları yenebilen aletler ve ameliyat yapan robotlar sayesinde belki gelecekte insan yaşı 200’e kadar bile uzayabilir. Bunun yanı sıra beyne yerleştirelecek olan mini bilgisayarlar sayesinde tıpkı ”Matrix” filminde olduğu gibi çevrimiçi ortamlardan beynimize bilgiler yükleyebileceğiz.

 

2. Süperman genlerine sahip olacağız:

Günümüzde bilim adamları, daha sağlıklı ve daha güçlü insanlar oluşturmak için CRISPR adlı bir gen düzenleme tekniği üzerinde çalışmkatalar. Bundan 1000 yıl sonra vücudumuza, daha güçlü kemikler, daha az ağrı toleransı ve düşük kanser riski taşıyan genler ekleyebiliriz. Bu genler sayesinde insanlarda pembe göz ve ekstra duyma gücü gibi yeni mutasyonlar da ortaya çıkabilir.

 

3. Gelişmiş Bebekler:

Bilim adamları anne karnındaki embriyonun genetik olarak düzenlemenin yolallarını aramaktadırlar. Bu sayede ileriki yıllarda ebeveynler çocukları için belirli özellikleri önceden seçebilecekler. Büyük olaslıkla bu özellikler, çocuğun sağlığını ve fiziksel olarak görüntüsünü etkileyen özellikler olacaktır.

 

4. Süper Hızlı Bilgisayarlar:

1000 yıl sonra değişen tek şey sadece insanların özellikleri olmayacaktır. Bilim adamları 1000 yıl içerisinde teknolojik olarak büyük bir atlama yaşanaağının haberlerini şimdiden vermektedirler. 1000 yıl sonunda şu an asla çözülemeyen problemlerin bilgisayarlar tarafından çözüldüğüne şahit olabiliriz. Bu teknolojiye nasıl ulaşılacağı şu an bir bilinmez olsa da kuantum bilgisayarlarının bunu başarabileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra 1000 yıl sonraki bilgisayarların, konuşabildiğini, dineyebildiğini hatta hatırlayabildiğini bile görmek mümkün olacakaktır.

 

5. Otomatik oluşan Evler:

Bundan 1000 yıl sonra tuğlalarla evler inşa edeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun yerine her şeyi yerinden saniyeler içinde söküp takan robotlara vereceğimiz komutlar sayesinde kolayca binalar inşa edebileceğiz.

 

6. İstediğimiz yerde yaşayabileceğiz:

Dünya iklim değişikliği ile ısınırken, artan nüfus ile beraber gıda kaynakları giderek azalıyor. İnsan ırkı hayatta kalmasını istiyorsak gelecekte Dünya’nın ötesinde yerleşim yerleri bulmak zorunda. Stephen Hawking ve Elon Musk gibi kişiler, evreni keşfetmenin ve başka bir gezegende yerleşimin kurulmasının inanların önceliği olması gerektiğini açıklamıştır. 1000 yıl sonrasında muhtemelen Mars, Ay veya belki güneş sisteminin ötesinde başka bir gezegende gelişen bir medeniyete sahip olacağız.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
1 Paylaşım, 1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
4
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

DON'T MISS