2019 Yılında Dünyanın En Tehlikeli 7 Havaalanı


Bugün sizlere 2019 yılı itibariyle dünyanın en tehlikeli havaalanlarından bahsedeceğiz. Coğrafi ve hava koşulları nedeniyle en deneyimli pilotların bile kaza tehlikeleri atlattıkları , yolculara korku filmlerini aratmayacak dakikalar yaşatan bu havalimanlarının hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

 

 

1. Barra Havaalanı / İskoçya

Dünyanın tek ticari kumsal havaalanı olma özelliği taşıyan Brra Havalimanı, çok uzaktan görülebilen tabelalarla belirleniş 3 piste sahip. Ancak, havalimanının yer aldığı Barra Adası, yeryüzünün el ilgi çekici doğa olaylarından bir tanesi olan Gelgitlere ev sahipliği yapıyor. Bu gelgit günde iki kez havaalanının pistlerini kaplıyor ve inişi neredeyse imkansız haline getiriyor. Çoğu zaman gole imiyormuşsunuz hissi uyandıran pistlere inen uçaklar, suları yararak ilerliyor ve sert zeminin de etksiyle yavaşlıyor. Burada kazalara sebebiyet veren en büyük sıkıntı ise, kum zeminin iniş takımlarının içine batacak kadar çamur olması.

 

2. Saba Havaalanı / Hollanda Antilleri

395 metre pistiyle Saba Havaalanı, dünyanın en kısa ve en tehlikeli havaalanı olma özelliğine sahiptir. Green Adası üzerine inşa edilmiş olan Saba Haavaalanı’na inmek tamamen pilotların görüş açısına kalmış bir şey. İniş için yaklaşırken pilotların gördükleri sadece birkaç kayalıktan oluşan Green Adası’dır. Bu da inişi neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bu durumda pilotların iki seçeneği bulunuyor. Ya inişe geçilecek ya da vezgeçip bir tur daha atılacak. Ayrıca pistin başında küçük bir tepecik bulunuyor ve bu yüzden pilotların pistin tam orta çizgisine inemesi gerekiyor.

 

3. Princess Juliana Uluslararası Havaalanı / St. Maarten, Hollanda Antilleri

İnsanların neredeyse 10 metre üzerinden geçen dev uçaklar sayesinde, oldukça küçük ve gösterişsiz olan Pricess Juliana havalimanı dünya çapında büyük bir popüleriteye sahiptir. İnternet üzerinde yüzlerce videosuna rastlayabileceğiniz bu havalimanı, ülkenin turizm potansiyelini tek başına yükseltmeyi sağlamış. Pistin kısa olmasından dolayı buraya iniş yapması gereken uçakların pistin en başına inmeleri zorunludur. Bu yüzden uçakların iniş pistine gelmeden alçaldığını gözlemlemek mümkündür. Ancak tursitler pilotlar için işkenceye gelmiş bu olayı eğlence kaynağı haline getirmişlerdir. Her beş metrede bir ” ölüm tehlikesi ” ve ”sakın uçak kalkarken burada bulunmayın ” uyarılarını hiçe sayan turistler, uçağın tam gaz vemesiyle birlikte oluşan ve kulağı neredeyse sağır edecek kadar çıkan gürültüyle yerlere savrulmaktan büyük bir keyif alıyorlar.

 

4. Cebelitarık Havaalanı / Cebelitarık

Tehlikeli türbülansları ve sert rüzgarları ile pek çok pilotun korkulu rüyası olan Cebelitarık Havaalanı üzerinden geçen dört şeritli karayolu ile ünlenmiştir. Tüm bu tehlikelerin üzerine, İngiltere ve İspanya’nın bu ülke üzerinde yaşadığı anlaşmazlıklar bu havalimanına olan inişleri daha da zor bir hale getiriyor. Çünkü batıdan yaklaşan pilotların İspanya hava sahasına girmesi kesinlikle yasaktır. Diğer uluslararası havalimanlarına nazaran kısa bir piste osahip olabn Cebelitarık Havaalanı’na alçak iniş yapmaktan başka bir şans yoktur. Eğer bir pilot inişi yüksekten alır, üzerine bir de fren sistemini zamanında devreye sokamazsa uçağın denizi boylaması işten bile değildir.

5. Narsarsuaq Havaalanı / Grönland

Grönland’ın en uç noktasında bulunan Narsarsuaq Havaalanı’nda gerçekleşen her uçuş adeta korku filmi tadında geçiyor. Bu korku filminin başrolünde ise üzerinde buzdağlarının yer aldığı, oldukça yüksek ve kimi zaman ”u” harfi gibi kıvrılan fiyortlar bulunuyor. En geniş yeri yaklaşık 2 km olan bu fiyortlarda uçmak bazen göründüğünden bile daha tehlikeli olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra türbülans, rüzgar kesmesi ve sert rüzgarlar bu havaalanını tehlikei yapan diğer unsurlardır.

6. Paro Havaalanı / Butan

Etrafı 5700 metrelik dağlarla kaplı bir vadinin tam ortasında yer alan Paro Havalimanı, Pacchhu Nehri yüzünden oldukça dar bir alana sıkışıp kalan pistlere sadece gündüzleri iniş imkanı sağlıyor. Bu tehlikeli havaalanında uçuş sağlayabilen yalnızca 25 pilot bulunuyor. Özel olarak eğitilen bu pilotlar uçuş saatlerini 6000 saate tamamlayınca burda uçağı indirme hakkı kazanıyorlar. Paro Havaalanı’na iniş sağlamak için pilotun uçağı aşırı derecede sola yatırarak pisti karşılaması gerekiyor. Çünkü yeryüzü şekilleri doğrudan imiş yapmayı engelliyor.

7. Lukla Havaalanı / Nepal

Everest ana kampının hemen altında bulunan Lukla Havalimanı, dünyanın en ağır hava ve coğrafi koşullarının ortasına inşa edilmiştir. 450 metre uzunluğunda kısacık ve aşırı eğimli bir pist, yan rüzgarlar, türbülans, sis, sadece tek yönden iniş ve kalkış yapma zorluğu. Sanki tüm zorluklar bu havalimanında birleşimiş gibi görünüyor. İniş ve kalkışın arkadan gelen rüzgarlar neticesinde zçok zor olduğu bu havalimanına coğrafi özelliklerden dolayı navigasyon sistemi de kurmak imkansızdır.
Peki siz dünyanın en tehlikeli havaalanlarına uçmak ister miydiniz? Eğer bu havalimanlarına uçacak kadar cesaretiniz varsa bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

 

 

Kaynak: yameraktan


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
2 Paylaşım, 1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

DON'T MISS