Adolf Hitler’e Savaşı Kaybettiren 5 Büyük Olay


Adolf Hitler kuşkusuz dünya tarihinin en acımasız diktatörlerinden biriydi. Peki nasıl oldu da Alman ordusu Avrupa’nın yarısını ele geçirmiş, Rus bozkırlarında durdurulamadan ilerlerken Hitler savaşı kaybetti ve dünya çok farklı bir gelecekten kurtuldu ?

 

1. Barbarossa Harekatı

Mihver Devletleri’ne bağlı 4,5 milyonun üzerinde asker, 2.900 km.lik bir cephe hattı üzerinden Sovyetler Birliği’ni istilaya girişti. Bu birliklerin yanı sıra harekâta 600 bin motorlu araç ve 625 bin at katılmıştır. Barbarossa Harekâtı’nın planlamasına 18 Aralık 1940 tarihinde başlandı. Alman ordularının 22 Haziran 1941 günü Sovyetler Birliği’ne saldırmasıyla başlayan ve 5 Aralık 1941 gününe kadar süren çatışmalarda Alman orduları neredeyse kesintisiz olarak ilerlemişlerdir.

Gizlilik içinde devam ettirilen hazırlıklar ve harekâtın kendisi, neredeyse bir yıl sürmüştür. Kızıl Ordu Wehrmacht’ın güçlü darbelerini karşısında Moskova önlerine ve Leningrad’a kadar geriledi. Alman ilerleyişi 5 Aralık 1941 tarihinde ilk kez Moskova önlerinde durduruldu. Bu tarihten itibaren 1942 ilk üç ayı boyunca cephedeki durum, ard ardına gelen Kızıl Ordu karşı taarruzlarıyla bunlara göğüs germeye çalışan Alman ordu birlikleri arasındaki amansız çatışmalar olarak sürmüştür.

Sonuç itibarıyla Hitler, umduğu zafere erişemedi, Kızıl Ordu Wehrmacht’ın ileri hareketini sonuçta durdurmayı başarmıştı. Alman kuvvetleri taktik olarak parlak zaferler de kazandı. Sovyetler Birliği’nin Ukrayna da dahil olmak üzere ekonomik yönden en önemli bölgelerinden bir kısmında geniş toprakları işgal etmeyi başardı. Bununla birlikte harekâtın operatif hedefleri olan Sovyet kuvvetlerinin ülkenin batı kesiminde imha edilmesi ve Moskova’nın alınması gerçekleştirilemedi.

Alman ve müttefiklerine bağlı kuvvetler, cephenin genelinde, izleyen yılın ortalarına kadar yaygın bir taarruza bir daha girişemediler. 1942 yılının baharından itibaren ise Alman ilerleyişi yeniden başlayacak ve SSCB topraklarında derin ve geniş ilerlemeler sağlayacaktır. Barbarossa Harekâtı’nın başarısızlığı Hitler’i, Sovyet topraklarında daha sonraki başarısız harekâtlara yöneltmiştir, Leningrad Kuşatması, Nordlicht Harekâtı, Stalingrad Muharebesi ve Sovyet topraklarındaki diğer harekâtlar gibi.

 

2. Stalingrad Kuşatması

Tarihin belki de en kanlı kuşatması olan Stalingrad Savaşı, Alman ordularına 800 bin askere ve 100 bin esire mal oldu. Alman 6. Ordusunun tamamen imha edildiği savaş, kuşkusuz 2. Dünya Harbinin en önemli dönüm noktalarından biriydi. Hitler şehrin alınmasına o kadar inanmıştı ki vazgeçmesi gerektiği anın bile farkına varamadı.

 

3. Dunkirk’te Köşeye Sıkışmış Müttefik Askerleri

Almanlar yıldırım saldırısıyla başladıkları 2. Dünya Harbinde, yıllarca sürse bile saldırılara dayanması beklenen Maginot Hattını çok kısa sürede etkisizleştirip dönemine göre gelişmiş bir orduya sahip Fransa’yı bir ay gibi bir sürede işgal etmeyi başardı. Alman saldırısı karşısında geri çekilen yaklaşık 400.000 müttefik askeri Dunkirk’te köşeye sıkıştırıldı ama Almanlar bugün bile nedeni merak edilen şekilde kuşatma altındaki askerlere bir şey yapmadılar. Bunu fırsat bilen müttefik kuvvetleri “Dinamo” harekatı ile 400 bin askeri kurtararak İngiltere’ye taşımayı başardı.

Bundan yaklaşık 3 yıl sonra müttefikler, zayıf düşmüş Almanya’ya karşı Normandiya Çıkarmasını yaptılar ve tabii harekata Dunkirk’te kurtarılan esir askerlerin büyük çoğunluğu da katıldı. Hitler bu durdurulamaz saldırı karşısında ne düşündü kim bilir…

 

4. Almanya’nın Amerika Birleşik Devletlerine Savaş İlan Etmesi

Pearl Harbor saldırısından sonra Amerikan Hükümeti Japonya’ya savaş ilanında bulundu.Ancak Almanlar için aynısını yapmadılar. Buna rağmen Hitler müttefikinin yanında yer alarak Abd’ye savaş ilan etti. Bu Hitler için büyük bir hata oldu çünkü hali hazırda çok güçlü ülkelerle savaşan Hitler bunun cezasını Normandiya çıkarmasında sonra Amerikan tanklarıyla karşılaşınca ödeyecekti.

 

5. Enigma Makinesinin Kırılması

Almanlar gizli askeri mesajlaşma amacıyla kullandıkları zamanına göre çok gelişmiş olan, mesajları kriptolamaya yarayan Enigma makinelerinin kırıldığını bir türlü anlayamadılar. Bunun sonucunda yaptıkları harekatların önemli kısımları müttefik kuvvetleri tarafından önceden bilindi ve önlem alındı. Enigma makinesinin kırılması o kadar önemliydi ki İngilizler ülkelerine yapılacak bir hava saldırısını bilmelerine rağmen önlem almadılar çünkü Almanya’nın enigma makinesinin kırıldığını anlamasını istemediler ve bu uğurda vatandaşlarının ölmesine göz yumdular.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

-1
194 Paylaşım, -1 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS