Avusturyanın Bir Şişe Vodka Sayesinde Türklere Yenilmesi


Avusturya ile Türkler arasında halihazırda savaş devam ederken, Avusturya Ordusu Karansebes kasabasında birbirine girdi. Sebebi ise bir şişe alkoldü…

 

 

1.

Şebeş Savaşı öncesinde, Avusturya ve Osmanlı, Tuna Nehri’nin kontrolü kazanma amacıyla zaten savaş halindeydiler. 17 Eylül gecesi, Avusturyalı süvariler Türk askerini kontrol etme amacıyla keşif devriyesine çıkmıştı. Ancak keşif esnasında askerler nehrin diğer tarafında kamp kurmuş bir grup gezginle karşılaştılar. Gezginler, yorucu geçen keşfin ardından askerlerin rahatlatması için içki etmeyi teklif ettiler. Askerler kabul etti ve içmeye başladılar.

 

2.

Yaptıkları eğlence bir süre daha devam etti, hatta aralarına bir grup piyade de katıldı. Ancak piyadelerin kendilerine az içki verildiğini söylemeleri üzerine tartışma çıktı ve silahlar ateşlendi. Karansebes kasabasında ise Avusturya Ordusu, her an Türk kuvvetleri saldıracakmış gibi hazır bekliyordu. Nehrin diğer tarafından işittikleri silah seslerini Türklerin harekete geçiği yönünde yorumladılar. “Türkler, Türkler!” Diye bağrışmaya başladılar. Silah seslerinin geldiği yerdeki kalabalığı Türk kuvvetleri zanneden ayık Avusturya askerleri noktayı ateş altına aldı. Aynı şekilde sarhoş Avusturya askerleri de diğer grubu Türk askeri sanınca şiddetli bir çatışma başladı. Bir süre sonra ayık Avusturya Ordusundaki Alman komutan Türkçe “Dur!” manasına gelen “Halt Halt!” diye bağırdı. Ancak söylenene göre sarhoş askerler bu ihtarı Türklerin hücum ederken kullandığı “Allah Allah!” nidaları sanarak çığlık çığlığa paniğe kapıldı ve çatışma daha da şiddetlendi. Avusturya Ordusu acı gerçeği gün ağardığında anladı, gece gerçekleşen çatışmaya neredeyse tüm Avusturya ordusu katılmıştı ve gecenin sonunda binlerce kayıp veren ordu kendi içinde yıkıma uğramıştı. İki gün sonra Osmanlı Ordusu gerçekten taarruza geçtiğinde ise işi artık kolaydı. Kasabayı 2 gün içinde kontrol altına aldılar.

 

3.

Bazı yazılı kaynaklar yaşanan bu olayları doğrularken, bazı tarihçiler ise anlatılanların gerçeği yansıtmadığı görüşündeler. Başka bir görüşe göre ise Avusturya’nın yaşananlardan büyük utanç duyduğu ve olayı gizlediği yönünde.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
62 Paylaşım, 1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
7
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS