Bizlere Tıbbın Eski Korkunç Tarihini Anlatan İnsanlar Üzerinde Kullanılmış 10 İlginç Alet


Tarihteki güzel günlere yönelik düşüncelerimiz, işin içine tıp girdiğinde birdenbire değişiveriyor. Modern zamanlar öncesindeki tedavi yöntemleri çoğunlukla can acıtıyordu. Hastalıklar oldukça korkunçtu ama tedavi yöntemleri daha da beterdi. Bu korkunç yöntemler şu sıralar Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergileniyor!

Yaklaşık 2500 parçadan oluşan sergi tıp tarihinin karanlık günlerinin bir kanıtı niteliğinde. Eski günlerden bugünlere uzanan ameliyat aletleri, belgeler, tıp kitapları gibi ekipmanlardan oluşan sergi tıbbın deneme yanılma yoluyla nerelere geldiğini gözler önüne seriyor.

 

 

1. LİTOTOMİ (TAŞ ÇIKARMA) KOLTUK DEĞNEĞİ; 19. YÜZYIL

Böbrek taşlarının kırılmasında kullanılan yöntem belki de serginin en korkunç parçası. Anestezi kullanılmadan uygulanan yöntem, hastayı adeta tavuk gibi ayak bileklerini kulaklarına kadar bağlayarak yatırıp, cerrahın, hastanın bacaklarının arasından taşı çıkarmasından oluşuyordu.

 

 

2. BALMUMU KAFATASI; 18. YÜZYIL

Tıp eğitiminde kullanılan bu kafatasının özelliği insan hayatının ne kadar kısa olduğunu vurgulamak. Bu kafatasının bir yanı öldükten sonra meydana gelecek çürümeyi, diğer yanı ise hala hayattayken ne durumda olduğunu gösteriyor. Bu parça temelde ise ölüm ve hayat arasındaki ince çizgiyi simgeliyor.

 

 

3. FRENGİNİN SONUÇLARINI GÖSTEREN ÜÇ BALMUMU BACAK, ALMANYA; 18.YÜZYIL

Frenginin bacakları ne hale getirdiğini gösteren bu üç balmumu bacak, seks yapmadan önce bir kez daha düşünmenize neden oluyor. Doktorlar ve halk sağlığı uzmanlarının frenginin yayılmasını engellemek amacıyla uyguladığı bu yöntem, insanları frenginin sonuçlarıyla karşı karşıya bırakıyor.

Devam Etmek İçin Aşağıdaki Fotoğrafa yada İLERİ Butonuna Basın


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

7
5 Paylaşım, 7 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
3
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
2
lol
omg omg
9
omg
win win
4
win

DON'T MISS