Bu Şeyi Yerde Bulursanız, Tebrikler: Zenginsiniz!


İnanın ya da inanmayın ama bu videoda göreceğiniz mantar dünyanın en pahalı yiyeceklerinden biri, 20 bin dolardan başlayan fiyatıyla herkesi şoka uğratan bu mantarın en önemli özelliği bir tırtılın kafasında yetişmesi.Evet yanlış duymadınız sadece en zengin insanların ulaşabildiği bu mantar çeşidi ölü bir tırtılın kafasında yetişiyor.Peki bu nasıl olabilir sorusunu duyar gibiyiz,haydi şimdi dünyada nadir olarak bulunan sadece seçkin kişilerin yiyebildiği dünyanın en pahalı mantarına göz atalım.

 

Çin’in güney kesiminde dükkânlarda 2-3 cm uzunluğunda kuru tırtıl satıldığını görürsünüz. Müşterinin peşine düştüğü lezzet ise bunların kafalarından çıkan uzantılardır. Burada yaşayanlar, insan dışında iki bacaklı her şeyi, masa dışında dört bacaklı her şeyi yemeleriyle övünür. Ama tırtıllar ve uzantıları bütün Çinlilerin severek yediği bir şeydir.
Bu tırtıllar Tibet ve Himalayalar’da toplanır ve kafalarındaki uzantılar da tırtıl mantarı adlı mantardır. Bu mantar tırtılı ele geçirir, öldürür ve kafasından uzayıp yükselir. Doğal tarih bakımından bu parazitlerin yetişmesi ilginçtir. Ancak Çinliler bu mantarı astımdan kansere her derde deva geleneksel ilaç olarak kullanıyor.Ayrıca tıpkı havyar gibi bu mantar da sosyal statü göstergesi olarak görülüyor. Bu tırtılların kilosu siyah trüf mantarının on katına, en az 20 bin dolara satılıyor.
Peki mu mantarı nasıl yememiz gerekiyor.Haydi gelin ve bu sorunun cevabını öğrenelim. Uzak doğudaki insanlar bu tırtılları birer ikişer suda demlenmeye bırakıyor ya da hasta çorbalarına katıyor. Bu şekilde kaliteli bir-iki tırtılın fiyatı 10-15 doları buluyor.

Bu havalı ve korkunç mantarın özellikleri saymakla bitmiyor, Bu mantar o kadar ünlü ki, 5000 yıldır dini ritüellerde kullanılıyor. Çok eski Çin kitaplarında belgelenmiş. Kalbi güçlendiriyor, yaşlanmayı önlüyor, diyabet, dolaşım sistemi sorunu, kanser, bağışıklık gibi birçok sağlık soruna fayda sağlıyor.Hatta 2008 Çin Pekin Olimpiyatları’nda, Çin 100 madalya kazandı. Söylentilere göre; Çin, sporculara tırtıl mantarı içeren özel bir içecek içirmiş.
Bu mantarın laboratuvarda yetişen ucuz çeşidi de var ama tehlikeli olabileceği söyleniyor. En iyisi doğal olarak yetişenini kullanmak. Bu kadar talep görmesinin bir diğer nedeni ise çok yüksek olan afrodizyak etkisi, Tırtıl mantarı artık o kadar ünlenmiş ki yerliler ona artık biyolojik altın adını vermişlerdi.

Ne yazık ki bu tırtılın nesli Çin’de tükenmek üzere , Bu tırtılları bulmak da giderek zorlaşıyor. Bazı bölgelerde eskiden günde yüzlerce tırtıl toplanırken bugün ancak birkaç tane bulunabiliyor.
Peki siz dünyanın en pahalı mantarı olan bu tırtıl hakkında ne düşünüyorsunuz . Tırtılın kafasında yetişmiş 20 bin dolarlık mantarı yer miydiniz?Yoksa üzerine para verseler bile bu mantarı yemeyi reddedenlerden misiniz? Görüşlerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
36 Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS