Bugünden Sonra Azı Dişlerini Çektirmek Zorunda Kalmayacaksın


Bir anda gelen ve dayanılmaz olan diş ağrılarına ne iyi gelir? Doktora gitmenin mümkün olmadığı durumlarda uygulanabilecek alternatif çözümler nelerdir? İşte bu soruların tek bir yanıtı var o da sarımsak ve tuz karışımı. Gelin diş ağrısı ve çözümüne dair detaylara daha yakından bakalım.

 

Diş Çürüğü

Herkesin hayatında bir kere de olsa yaşadığı diş ağrısı bazen uzun sürmekte bazen de en olmadık zamanlarda meydana gelmektedir. Doktora gitmenin mümkün olmadığı durumlarda veya doktora gitmek istemediğiniz zamanlarda imdadınıza yetişecek bir karışımdan bahsedeceğiz bugün sizlere. Ama o mucizevi tarife geçmeden önce gelin diş ağrısı neden olur, sonuçları nelerdir bunlara bir bakalım.
Birbirinden farklı birçok nedeni olan diş ağrısı genellikle 20’lik diş çıkartırken, diş çürüklerinde ve diş iltihabında oluşabilmektedir. Bunların dışında diş dolgusunda olan herhangi bir problemde ve bazen de diş aralarındaki boşluklar nedeniyle dişler ağrı yapabilmektedir.


Genellikle yemek yedikten sonra şiddetlenen diş ağrılarının yemek yüzünden olduğunu düşünürüz. Ağrıların nedeni yemeklerdir ancak yenilen değil diş aralarında ve çürüklerde biriken artıklar dişte ağrıya sebep olur. Diş aralarına biriken yemek artıkları, asit üretir ve diş sinirlerini rahatsız eder. Sonra da dişte sızı ve ağrı oluşur. Bu yüzden yemekten sonra dişleri iyice temizlemek gerekmektedir.
Çoğu kişi tarafından önemsenmeyen ve geçici çözümlerle ertelenen diş çürükleri daha sonra ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar ilk etapta kemikte ya da diş etinde iltihap olarak kendini gösterirken daha sonra yüz bölgesinde şişliklere neden olmaktadır. Dişte meydana gelen sıcak soğuk hassasiyetiyle beraber zayıflamalar ve kırılmalara kadar giden ciddi sorunlar da baş gösterebilir. Midesi hassas olan kişilerde diş çürüğünden gelen ağır ve kötü koku nedeniyle mide bulantısı da görülebilir.

Gelelim diş ağrısı için evde ne yapılabilir onu öğrenmeye. İlk olarak dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve yemek artıklarını yok etmelisiniz. Diş ve diş etine mesken kuran bakteri ve artıkları zaman kaybetmeden temizlemek için yemeklerden sonra mutlaka dişleri fırçalamak gerekmektedir. Kürdan ve diş ipi kullanmak da diş sağlığı için çok önemlidir. Örneğin; diş fırçanız olmadığı durumlarda kolonya ve alkol ile dezenfekte ettiğiniz kürdan ile diş aralarına kaçan yemek artıklarını temizleyebilirsiniz.


Genelde gece vakti gelen diş ağrısı içinse yüksek yastık kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye buz uygulamak da diş ağrısını azaltmaya yöneliktir. Aynı şekilde sıcak uygulaması da diş ağrılarını hafifletmektedir. Sıcak su kompresi ve sıcak suyun ağız içinde çalkalanması ağrıyı hafifletmede işe yarar bir yöntemdir.
Diş ağrılarında, evde çözüm için uygulayabileceğiniz başka bir doğal yöntem elbette sarımsaktır. Güçlü bir antimikrobiyal olan sarımsağın, içeriğinde bulunan ve antimikrobiyal ajanı olarak bilinen allisin, şiddetli ağrıları, acıları, ağızda ve boğazda olan enfeksiyonları bile azaltabildiğinin yanı sıra, diş ağrılarında da etkili olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.


Sarımsakla beraberinde kullanılan tuz da, bakterileri öldürmekte işlevsel olacağından etkisini artıracaktır. Bu mucizevi sarımsak-tuz tarifi için yapmanız gereken; 1 çay kaşığı normal tuzla bir diş sarımsağı ezip, ihtiyacınız olan macunu oluşturmak ve bu macunu ağrıyan dişinize uygulamaktır. Günde 2 kere tekrar edebileceğiniz bu yöntem sonrasında oluşan ağız kokusu için de karanfil çiğneyebilirsiniz.
Kısacası dişçiye gitmekten korkuyor ya da ağrının kendi kendine geçmesini umuyorsanız bu noktada sarımsak-tuz karışımı yardımınıza yetişebilir. İçindeki sistein nedeniyle anestetik bir etki oluşturan sarımsak bir süre diş ağrınızı geçirecektir. Ancak kesin çözüm için dişçiye görünmelisiniz.

Eğer siz de diş ağrıları için önerdiğimiz sarımsak-tuz karışımını işe yarar bulduysanız, videomuzu paylaşıp bu mucizevi karışımdan herkesin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
59 Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS