Dünya Genelinde Kullanımı Yasaklanmış 8 Güçlü Silah


Savaş zamanlarında ülkeler tarafından her türlü yıkıcı ve güçlü silahın kullanıldığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçek hiç de öyle değil. Yaşanmış büyük acılar ve kötü deneyimler sonucunda birçok ülkenin katılımıyla belli güçlü ve ölümcül silahların kullanımı yasaklanmıştır. Bugün de sizlere bu yasaklanan güçlü silahların 8 tanesinden bahsedeceğiz.

 

1. Kör Eden Lazer Işınları

1990lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetleri, çok uzak mesafelerden bile hedefteki düşmanın gözlerini kör edebilen Lazer ışınları üzerine bir çalışma başlatmıştır. Diğer savaş silahlarından daha etkili ve güçlü bir silah olan lazer ışınları Amerikan ordusu tarafından kullanılması planlanırken Dünya İnsan Hakları Örgütü bu konuda bir açıklama yapmış ve silahın yasaklanmasını istemişlerdir. İnsan Hakları Örgütünün açıklamasında bu tehlikeli silahın istenmeyen olumsuz sonuçları da beraberinde getirebileceği öne sürülmüş ve bunun sonucunda Amerika’da ve diğer ülkelerde güçlü lazer ışınlarının kullanımı yasaklanmıştır.

 

2. Biyolojik Silahlar

Biyolojik silahlar insan, evcil hayvan ve bitler üzerinde salgın hastalık yaratarak onlara zarar vermek amacıyla, kasti olarak kullanılan bakteri veya virüs gibi maddelerdir. Bu tanımın içerisine biyolojik olarak oluşan toksin ve zehirler de girmektedir. İdeolojik, politik veya bireysel amaçlarla, kişiler, gruplar ve hatta devletler tarafından açık ve gizli yöntemlerle kullanılan bu ölümcül biyolojik silahlar ilk olarak 1925’de Cenevre Protokolünde yasaklanmıştır. İkinci en önemli adım ise 1972 yılında ülkemizin de dahil olduğu 143 devlet tarafından imzalanan Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’dir. Bu sözleşmeye göre biyolojik silahların geliştirilmesi, üretilmesi ve saklanması kesin olarak yasaktır.

 

3. Belli Bombalar

Dünya genelinde kullanımı yasaklanmış belirli tip bombalar da bulunmaktadır. Bunlardan en güçlüleri misket ve nükleer bombadır. İlk olarak bomba içinde bomba olarak bilinen misket bombası salkım bomba olarak da adlandırılmaktadır. Hedefe atıldığında ana bombanın infilak olmasıyla içindeki misket boyutundaki bombalar çevreye dağılmakta ve arka arkaya patlamaktadır. Etki alanı çok geniş olduğu için sonuçları da büyük olan misket bombasının yüzde 10’u hiç patlamayabilir ve aylarca, hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerlerine basılmayı bekleyebilirler. Bu sebeple siviller ve özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturan misket bombaları 2010 tarihinde 109 ülkenin imzaladığı Misket Bombası Sözleşmesi ile savaşlarda kullanılması yasaklanmıştır.

İkinci yasaklanan bomba ise sonuçları misket bombasından kat ve kat daha fazla olan nükleer bombadır. Şimdiye kadar patlamış ve etkileri yıllarca sürmüş nükleer patlamalara bakılınca şimdilik 57 ülkenin katılımıyla 2017 yılında nükleer bomba kullanımı yasaklanmıştır.

 

4. Genişleyen Mermiler

Normal sıradan mermiler dahi hedefteki kişilerde ölümcül sonuçlar doğururken genişleyen mermi diye bilinen Hollow Point mermiler bu ölümcül sonuçları hedefteki kişide daha da fazla genişletmektedir. Sıradan mermiler hedefteki noktayı vurarak o noktaya zarar verirken genişleyen mermiler hedefe temas ettiği anda mantar gibi genişleyerek ciddi ve büyük doku hasarına sebep olmaktadır. Amerikan polis güçleri tarafından kullanılan bu güçlü mermiler ayrıca avcılıkta da kullanılmaktadır. Fakat 1892 yılında yasaklanmış bu mermi sonraki yıllarda merminin içerisine zehirli bileşenlerin de eklenmesiyle 2015 yılında hem avcılıkta hem de ordularda kullanımı yasaklanmıştır.

 

5. Punji Kazığı

Punji kazığı ya da diğer ismiyle bubi tuzağı olarak kullanılan bir kazıklı tuzak şekli tahtadan veya bambudan yapılan kazıkların keskin ucu yukarı gelecek şekilde toprağa saplanmasıdır. Genellikle çok sayıda bir arada kullanılan punji kazıklarının bulundukları yerin doğal bitki örtüsüyle gizlenmesiyle tuzak başarılı şekilde işler. Hatta kazıkların çeşitli zehirli maddelerle kaplanması tuzağa düşen düşman birliklerini etkisiz hale getirmektedir. Vietnam Savaşı sırasında Vietkong tarafından sıklıkla kullanılan punji kazıkları çok etkili olmuştur. Ancak punji kazığı tam hedefe odaklı bir tuzak olmadığı için birçok ülkede kullanımı yasaklanmıştır.

6. Ateşli Silahlar

Ateşli silahlar karşılarına çıkan her şeyi ayrım gözetmeksizin ateşe vermekte ve bu silahların kullanıldığı alanlarda siviller, masum insanlar ve altyapı büyük zarar görmektedir. Ateşli silahların neden olduğu tüm bu olumsuz sonuçlar fark edilince 1980 yılında 110 ülkenin katılımıyla bu ölümcül silahların kullanımı yasaklanmıştır. Ancak bu anlaşmanın imzalanmasına rağmen hala birçok ülkenin bu tehlikeli silahı kullandığı apaçık ortadır. Özellikle 2016 yılında Suriye’de savaş uçaklarından çok sayıda ateşli silah sivillerin yaşadığı bölgelere atılmış ve çok büyük zarar neden olmuştur.

7. Plastik Patlayıcılar ve Mayınlar

Genellikle toprağın altında bulunan plastik patlayıcılar ve mayınlar maalesef içerisinde metal olmadığı için metal dedektörlerle bulunamamaktadır. Bu da ortaya ciddi ölümcül sonuçların çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu patlayıcıların patlaması sonucunda yaralanan kurbanların vücudunda hızlı ve dağılarak yayılan bomba parçalarını bulmak da oldukça güçtür. Bu yüzden plastik patlayıcıların kullanımı 1979 yılında birçok ülkenin katılımıyla yasaklanmıştır.

8. Döner Bıçaklar

Her türlü bıçak hedefteki kişide fiziksel olarak ciddi zararlara neden olur. Ancak hiçbiri jagdkommando tri dagger yani döner bıçak kadar öldürücü ve tehlikeli değildir. Diğer bıçakları mutfakta ya da diğer amaçlar için kullanabilirken bu ölümcül bıçağı sadece birini öldürmek için kullanabilirsiniz. Bu ölümcül amacı sebebiyle gördüğünüz acımasız bıçak dünya genelinde birçok ülkede kullanımı yasaklanmıştır.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
298 Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS