Dünyanın En Garip ve Güçlü Silahları – 7mm Harmonica


Ateşli silahların icadıyla birlikte tarihte savaşların boyutları da değişmiş ve silahlar tek seferde kaç insan öldürebileceğine bakılarak üretilmeye başlanmıştır. İlk üretildiği andan itibaren çok canlar yakın silahların gelin en güçlülerine ve en ilginçlerine birlikte bakalım.

 

1. Remington 1859 Revolver :

1859 yılının efsane tabancası Remington’un dev bir benzeri Polonyalı bir tabanca meraklısı olan Ryszard Tobys tarafından üretilmiş. Polonya’daki bir köyde Remington’un birebir aynısının oldukça büyük bir örneği olan bu dev tabanca orijinal remington 1859 marka tabancanın yaklaşık 4 katı büyüklüğündedir. 126 santim uzunluğunda ve 45 kilo ağırlığındaki tabanca aynı zamanda 28 mm namlu çapına sahiptir. Tabancanın mermileri daha doğrusu gülleleri ise 100 metre mesafede etkili olmaktadır. Ayrıca ateş etmek için tabancanın yere sabitlenmesi gerekmektedir. Şimdiye kadar yapılmış en büyük tabanca olan bu sıra dışı tabanca Guinness rekorlar kitabına girmeye de hak kazanmıştır. Bu dev silahın üreticisi Ryszard Tobys ise karbon çelikten ve bronz tetikten yapılmış tabancayla işte böyle gururla poz vermiş

 

 

2. Yüzük Şeklinde Silah :

19. yüzyılın başlarında kişisel silaha sahip olma modası baş gönderdiği sıralarda üretilen yüzük silah dünyanın en küçük silahı olarak bilinmekte. Fransız yapımı Le Petit Protector isimli silah 4 mm’lik 6 mermiyle dolduruluyor. 19. yüzyılda genelde kadınlar tarafından kullanılan bu silah, parmağa geçirilen ve mermi atma özelliği olan bir yüzüktür. Aynı zamanda Le Petit Protector yüzük şeklinde ve giyilebilir olan ilk silah olarak da bilinmekte. Çok az bir güçle ateşlenebilen tabanca, boyuna göre büyük bir ses çıkarıyor. Silahın üzerine monte edildiği yüzük ise müzik aletlerinde de kullanılan Alman gümüşünden yapılmıştır. Son olarak silahın üzerinde gravür tekniğiyle yapılmış üzüm asması deseni ve markanın ismi bulunmakta.

 

3. Gatling :

Sırada Amerikan yapımı çok namlulu ve hızlı ateş eden makineli tüfek Gatling var. 1861 yılında Richard Jordan Gatling tarafından icat edilen bu sıra dışı silahın patenti ise 4 kasım 1862 yılında alınmıştır. Dünyanın en iyi bilinen ilk hızlı ateş eden silahlarından biri olan Gatling modern makineli tüfeklerin öncüsüdür. Ama görüntülerdeki Gatling silahı yıllar önce savaşlarda kullanılan Gatlinglerden biraz farklıdır. Kol çevirmeyle ateş edilen bu silah sizce de çok acımasız durmuyor mu?

 

4. Ördek Ayağı Tabancası :

Perdeli ördek ayaklarından esinlenilerek tasarlanan tabanca daha çok gruplara karşı kendini savunmak isteyenler için üretilmiştir. Bu yüzden o yıllarda genellikle banka korumaları, gemi kaptanları ve gardiyanlar tarafından kullanılmıştır. 3’lü,4’lü veya 6’lı olarak tasarlanan Ördek tabancaları tehlike anında 3 kişiyi öldürebilecek açıyla yapılmıştır. Ördek Ayağı olarak adlandırılan bu silah oldukça dikkat çekici bir görünüme de sahiptir.

 

5. Magpul FMG-9 :

Magpul FMG-9, katlanır bir silahtır. Bu ilginç silah üzerindeki taşıma kolu ve fener ile silahtan korkanları uyandırıp ürkütmeyecek şekilde masumane bir kutu görünümünde bir icat. Tek düğmeye basıldığında ise ikiye ayrılarak bir SMG halini alan silah tek kelimeyle düşmana korku salacak cinsten. Katlandığı an küçük çantalara bile sığabilen Magpul aynı zamanda metalden ziyade hafif polimer bir malzemeden yapılmıştır. Bu yüzden taşıması ve kullanılması çok kolay olan Magpul genelde kişisel güvenlik için kullanılmaktadır.

 

6. Glock 100’lük Tamburalı Şarjör :

Yuvarlak bir şarjör türü olan Tamburalı Şarjör, Glock model bir silah ile karşımızda. Geçmiş yıllarda daha çok Amerika’da kullanılan tamburalı şarjör hafif makineli tüfeklerde de kullanılmıştır. İçerisine standart düz şarjörlerden daha çok merminin yerleştirildiği Glock 100lük şarjör atışlar sırasında sık sık şarjör değiştirme derdine de son veriyor. Peki sizce de Glock 100lük çok acımasız görünmüyor mu?

 

7. Punt Silahı :

Tek atışta olabildiğince çok kuş öldürmek için tasarlanmış bu sıra dışı tüfeğin ismi Punt Silahı. İlk üretildiği yıllarda çok büyük olduğu için silah, punt adı verilen altı düz geniş sandalların üstüne takılarak ateş ediliyormuş. Bu yüzden de ismi punt silahı olarak kalmış. 19. ve 20. yüzyıl başlarında kullanılan bu büyük tüfek kayıtlara göre tek atışta 90 kuş öldürebiliyormuş. 51 mmlik namluya sahip olan Punt her atışta suda adeta büyük bir bomba etkisi yaratıyor. Elbette böyle bir silahın geri tepmesi de en az onun kadar büyük ve etkilidir. Avcılar, silahı ateşledikten sonra gölün bir tarafından diğer tarafına savruluyorlarmış. O yıllarda sık sık avcılar tarafından kullanılan bu güçlü silah kuşların ekosistemdeki yerlerini oldukça kötü etkileği için 19.yüzyılın ortalarında kullanımı Amerika’da yasaklanmış.

 

8. 7mm Harmonica :

Bir müzik aleti olan mızıkadan esinlenilerek tasarlanan Armonika silahı elbette gerçekte bir müzik aleti olarak kullanılmamaktadır. 19. yüzyılın en ilginç tasarımlarından birine sahip olan bu sıra dışı silah mızıkaya benzer şarjörüyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki videomuzda bahsettiğimiz silahlardan hangisi daha çok ilginizi çekti? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
2
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS