Geçmişten Günümüze Termometrelerde En Yüksek Sıcaklığı Görmüş 10 Nokta


Bazı insanlar kış mevsimini ve soğuğu severken bazıları da yaz mevsimini ve sıcağı severler. Ancak birazdan listemizde okuyacağınız şeyler sıcak havaları çok seven kişileri bile bunaltmaya ve o kadar değil demelerine neden olacak. Gelin birlikte dünyanın en sıcak 10 noktasına bakalım.

 

Cibuti

Doğu Afrika’da küçük bir ülke olan Cibuti 16 Haziran 2013’de tarihinin en sıcak gününü yaşamış ve 45 dereceyi bulan sıcaklığıyla kendi rekorunu kırmıştır. Bu sıcaklık başka ülkelerle karşılaştırıldığında çok şaşırtıcı olmasa da Cubiti diğer sıcak yerlerin aksine nemli ve rüzgarlı bir havaya sahip değildir. Kuru, rüzgarsız hava da ülkedeki kişilerin sıcaklıktan daha fazla etkilenmelerine neden olmaktadır.

 

Las Vegas

Gece hayatı ve casinolarıyla ünlü olan Las Vegas aynı zamanda sıcak havalarıyla da ünlüdür. Dünyanın en yakıcı çöllerinden biri olan Nevada Çölüne de sahip şehir en yüksek sıcaklıklara 1942, 2005 ve 2013 yıllarının Haziran ve Temmuz aylarında ulaşmıştır. Bu sıcak günlerde termometreler 47.5 dereceyi göstermiştir.

 

Oodnadatta, Avustralya

Sıcak havası ve çölleriyle tanınan Avustralya kıtası aynı zamanda yeryüzündeki en kurak kıtadır. İç kısımlarında yer alan çöllerde sıcaklıklar rekor dereceye ulaştığı için bu bölgelerde çok az sayıda insan yaşamaktadır. Bu sıcak noktalardan birisi ise Oodnadatta’dır ve bu şehir 2 Ocak 1960 yılında 51 santigrat dereceyi bulan sıcaklığıyla tarihinin en sıcak gününü yaşamıştır.

 

Kuveyt

Eminiz birçoğunuz Orta Doğu’dan bir ülkenin bu listede yer almasına şaşırmamışsınızdır. Büyük bir kısmı çöllerden oluşan bu bölgenin en sıcak ülkelerinden biri de Kuveyttir. Kuveyt tarihinin en sıcak gününü 23 Temmuz 2016’da 54 santigrat derecesiyle yaşamıştır. Aynı yılın 22 Temmuz’unda ise Irak’ın Basra şehri 54 derecelik sıcaklığıyla OrtaDoğunun ne kadar sıcak bir bölge olduğunu kanıtlamıştır.

 

Ölüm Vadisi, Kaliforniya

Kuzey Amerika’nın en düşük, en kurak ve en sıcak bölgesi Kaliforniya’nın Mojave Çölü’nde bulunan Ölüm Vadisi’dir. Bu vadi 10 Temmuz 1913’te 56.7 santigrat derece ile ölçülmüş en yüksek hava derecesi rekorunu kırmıştır. Yıllık ortalama sıcaklığın 46 derece olduğu düşünüldüğünde bölge sakinlerinin bu sıcaklığa alışkın olduğunu söyleyebiliriz.

 

El Azizia, Libya

Eylül 1922’de 57.8 santigrat derecesiyle Libya’nın El Azizia kenti dünyanın herhangi bir yerinde ölçülen en yüksek hava sıcaklığına sahip olmuştur. Ancak Dünya Meteoroloji Örgütü 2012’de yaptığı açıklamayla 90 yıl boyunca geçerli olan bu ölçüm kaydının ölçüm hatası sebebiyle artık geçersiz olduğunu ilan etmiştir. Fakat yaz mevsiminde sıcaklığın sürekli 49 derece civarlarında seyrettiği bu şehrin tekrardan sıcaklık rekoru kırması yakındır.

 

Yanan Dağlar, Çin

Sincan Özerk Bölgesi’nde Tian Shan Sıradağlarının bir parçası olan bu dağlar kırmızı kumtaşının aşınması sonucu alev benzeri şekiller almasıyla oluşmuştur. Ancak adının kaynağı sadece görüntüsü değildir çünkü bu dağlar gerçekten cızırdamaktadır. 2008 yılında karadaki yüzey sıcaklıklarını uzaydan ölçebilen bir cihaz olan NASA uydusu MODIS, 66,8 derece ile bölgenin en yüksek sıcaklığını ölçmüştür.

 

Lut Çölü, İran

Dünya üzerindeki en sıcak yer olan Lut Çölü üzerinde canlı barındırmadığı için Boşluk Çölü olarak da bilinmektedir. Kimse buradaki sıcaklığı düzenli olarak takip etmek gibi korkunç bir işi gerçekleştiremeyeceği için MODIS uydusu bölgedeki sıcaklıkları ölçmektedir. Bölge en yüksek sıcaklığı 70.7 dereceyle 2005 yılında yaşamıştır ve böylece Lut Çölü, dünyanın en sıcak bölgesi olarak resmen onaylanmıştır.

 

Abadan, İran

Irak sınırında bulunan İran kenti Abadan’dan 1967 yılında uzak durmak isteyebilirdiniz. Çünkü 1967 yılının Haziran ayının bir günü Abadan termometreleri 87 santigrat dereceyi bulmuştur. Bu rekor sıcaklık teknik olarak kanıtlanmasa da bölgede yaşayan birçok insan bu sıcaklığı hissettiklerini dile getirmişlerdir. Eminiz o yıllarda arabalar erimiş, ayakkabılar, terlikler asfalta yapışmıştır.

 

Furnace Creek Ranch, Kaliforniya


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
111 Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS