Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i Ortadan İkiye Ayırdığı Bilimsel Olarak Kanıtlandı


Hz. Musa mucizesi tarih boyunca merak konusu olmuş ve bu konuda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Kuranda hayatı hakkında en fazla açıklama bulunan peygamberlerden biri olan Hz. Musa hayatı boyunca birçok mücadele yaşamıştır.

 

 

Mucize

Hz. Musa’nın en büyük mücadeleyi yaşadığı kişi ise, hiç şüphesiz Firavunlar arasında en zalim diktatörlerden biri olan 2. Ramses’tir. Zulmün ve adaletsizliğin çok yaygın olduğu bir ortamda doğan Hz. Musa, hayatının her döneminde Allahın korumasıyla birçok mucize yaşamıştır. Bunlar arasında en bilinenlerinden birisi hiç şüphesiz asasıyla denizi yarmasıdır.
Allah tarafından peygamberlik vazifesinin verilmesinden sonra Hz. Musa İsrailoğulları ile birlikte Mısırdan çıkmış ve Kızıldenizi mucizevi bir şekilde yarmıştır. Kuranda bildirildiği üzere, Allah Hz. Musa’ya asasını kullanmasını emretmiş. Hz. Musa da bu emre uymuş ve bu vesile ile deniz Hz. Musa ve beraberindeki İsrailoğulları’nın karşı sahile geçeceği şekilde yarılmıştır. Ancak Allahın salih bir elçisi olan Hz. Musa’ya ve beraberindekilere duyduğu öfke, Firavunun sonunu hazırlamış ve Allahın emriyle Firavun ve ordusu Kızıldeniz’de boğulmuştur.
Bu bilgiler ışığında yola çıkan bilim insanları birçok araştırma ve incelemeden sonra, denizin nasıl ikiye ayrıldığı konusunda çarpıcı sonuçlarla karşılaşmışlardır. Çünkü araştırmaların sonuçları Kuranda bahsedilen olayla tamamen aynıdır.


Yapılan bilimsel araştırmalar, çok güçlü rüzgarların suyu ikiye bölmüş olabileceğine işaret etmektedir. Aynı zamanda suların yarılmasına neden olan faktörler arasında sert rüzgarların yanısıra, su yatağının coğrafi yapısı da yer almaktadır.

İki Rus matematikçi ise bu mucizenin olasılık hesabı üzerinde duran bilim insanlarının aksine, mucizeyi oluşturabilecek koşulları incelemişler ve bu incelemeler onları mucizeyi doğrulayan sonuçlara ulaştırmıştır. Ayrıca bu araştırmada Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırarak İsrailoğulları’nı kurtarmasının mümkün olduğu kanıtlanmıştır: Gerekli olan sadece saniyede 30 metrelik bir rüzgardır.
30 metrelik rüzgarda İsrailoğulları’nın 7 kilometre uzunluktaki kayaları izleyerek dört saatte karşı kıyıya ulaşabileceği sonucuna varılmıştır. Hz. Musa ve kavminin geçmesinden yarım saat sonra ise kayalar yeniden sular altında kalmış ve onları takip eden Firavun ve ordusu boğulmuştur.
Hz.Musa’nın mucizesini kanıtlayan bir diğer şey ise Kızıldeniz’de keşfedilen kalıntılardır. 1978 yılında İngiliz bilim insanları, Kızıldeniz sahillerinde yaptıkları kazılarda Firavun II. Ramses’i tamda Kuran’da tarif edilen yerde bulmuşlardır. Ayrıca bu keşif sırasında Kızıldenizde bulunan Mısırlı Firavun ordusuna ait araçların resimleri ve diğer kalıntılar da bulunmuştur.


Aynı araştırmada bölgede İsrailoğulları ve Mısır ordusuna ait pek çok ayak izi ve kalıntı da bulunmuş. Kızıldeniz’in çatallanan nehirlerine ilerledikçe ise bulgular artmaya başlamıştır. Bu bölgedeki su yataklarının dibinden altından yapılma savaş arabalarına rastlanılmıştır.
Ancak unutulmamalıdır ki; bu doğa olayının her zaman olma ihtimali bulunmaktadır. Allahın dilemesiyle rüzgarın hızı, yeri ve zamanı gibi koşullar gerçekleştiğinde bu mucize yeniden oluşabilir. Konunun asıl mucizevi yönü, bu olayların tam da Hz. Musa ve İsrailoğullarının böyle bir olaya ihtiyaçları olduğu zamanda ortaya çıkmasıdır. Tam Hz. Musa ve topluluğun geçeceği vakit suların çekilip, Firavun ve ordusu geçerken suların tekrar yükselmesi, Allah’ın müminlere yardımının açık bir örneğidir. Nitekim Hz. Musa bu zorlu anda Allah’a dayanıp güvenerek son derece güzel bir ahlak örneği sergilemiştir.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
2.8k Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
3
geeky
love love
13
love
lol lol
2
lol
omg omg
1
omg
win win
2
win

DON'T MISS