İnsanların Eski Zamanlarda Kullandığı Birbirinden Tuhaf 8 Eşya


Şuanki teknoloji oluşmadan önce insanlar ihtiyaçlarına nasıl bir çözüm bulmuşlar bakalım. Eski çağlarda insanların kullandığı 8 garip eşyayı derledik.

 

1. Urumi

Urumi, aslında kamçı şeklinde bir kılıçtır. Fakat, kullanana dahi kolayca zarar verebiliyordu. Kullanılmadığında ise kemer gibi bele bağlanıyordu.

 

2. Buz kutusu

20. yy başlarında kullanılmaya başlayan bu alet buzdolabının atası sayılabilir. Kutunun en altındaki yiyecek ve içecekleri soğuk tutmak için en üst kısma buz kalıbı yerleştirilirdi.

 

3. Santur

Persian kökenli İran’a özgü bir çalgıdır. Şekli kanundan biraz daha farklıdır, kanun gibi üçgen değildir, tam bir eşkenar yamuk gibidir. Telleri kanundaki gibi sol tarafa değil aşağı bağlıdır. En önemli farkı da minik çekiçlerle çalınmasıdır. Vurmalı çalgı olarak tanımlanabilir. Sadece Hint versiyonunda 100 adet tel vardır.

 

4. Anti-mastürbasyon aleti

Victoria döneminde özgür olmayan cinsellik, insanları cinselliği önlemek için bazı aletler yapmış olmaya itse gerek. Yine de çok tuhaf.

 

5. Diş anahtarı

Geçmiş dönemlerde ellerle yapılan aletle, iltihaplanmış veya çürümüş olan dişler çekiliyormuş. Fakat sadece diş değil diş etide dişle beraber kopuyormuş.

 

6. Abaküs

Yaklaşık 4000 yıllık bir alet. Matematiğin basit işlemlerini yapmak için kullanılan alet zamanında Çinliler tarafından geliştirilmiştir.

 

7. Güneş saati

Saatin icadından önce, insanların yapacağı işler için belirli bir zaman belirlemeleri gerekiyordu. Bu yüzden güneşin pozisyonu kullanılıyordu. Güneş saatine dik biçimde yerleştirilen çubuğun gölgesine göre günün saati belirlenirdi.

 

8. Bademcik giyotini

Bu aletin icadından önce bademcikler elle koparılıyormuş fakat bazen hasta istemsizce koparan kişinin elini kalıcı hasar bırakacak şekilde yaralıyormuş. Bu aletle ise bademciğin etrafı kavranıyor ve kesiliyormuş fakat hasta kan kaybından veya mideye çok fazla kan dolmasından zehirlenebiliyormuş.

 


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0
73 Paylaşım

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
3
omg
win win
1
win

DON'T MISS