İzlediğine Emin Olanlar, Şahsın İsmini Bilenler Var Peki Hugo’da Gerçekten Küfredildi mi?


Hugo ve Tolga Abi tartışması onlarca yıldır devam eden bir tartışmanın konusu, Hugo’ya ve Tolga Abi’ye gerçekten küfredildi mi?

Hugo’da küfredildi mi? Olayın 90’lı yıllarda, daha dar kapsamıyla 1993-94 yıllarında gerçekleştiği iddia ediliyor. Kimlerine göre Erzurum kimilerine göreyse Adana’dan Hugo yarışmasına bağlanan bir çocuk küfretmişti. Oyunda yanınca Hugo senin a…k… diye çocuk, Tolga Abi’nin “böyle şeyler söyleme” demesi üzerine “sus lan senin de a..k..” deyivermişti. En azından birçok insan olayın böyle olduğunu hatırlıyordu. Ancak Okan Bayülgen’in programına katılan Tolga Gariboğlu “böyle bir olay hiç yaşanmadı, videosunu getirene araba vereceğim” deyiverdi. Bir nesil adeta yıkıldı, oysa küfrü net bir şekilde duymuşlardı, programı izlemişlerdi, çocuğun nereden aradığını ve hatta ismini dahi biliyorlardı nasıl olurdu da böyle bir olay yaşanmazdı?

 

 

Bu olay Türkiye’deki en bariz “Mandela Etkisi” örneklerinden biri.

Nedir bu Mandela Etkisi? Diye orarsanız- Sadece birkaç kişinin ya da bir grubun değil, neredeyse tüm dünyanın doğru kabul ettiği, hatta şahit olduklarını düşündükleri bir yanılgı durumu bu. Mandela Etkisi, 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir gerçeklik yanılsamasıdır. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında birçok kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. İşte bu tarz aslında A olarak bildiğimiz şeyin alakasız bir şekilde B ya da C olması durumuna verilen isimdir Mandela Etkisi.

Devam Etmek İçin Aşağıdaki Fotoğrafa yada İLERİ Butonuna Basın


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

2
2 Paylaşım, 2 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
3
omg
win win
2
win

DON'T MISS