Jüpiter Hakkında Hiç Bilmediğiniz Gizemli 9 Gerçek


Jüpiter, adı güzel kendi eşsiz, güneş sistemimizin dev gaz bombası. Son yıllarda NASA tarafından gönderilen Juno uzay mekiği ile birlikte yeni gerçekler ortaya çıktı. Tahminler yanıldı, gerçekler çarpıtıldı. Sonunda Juno son noktayı koydu.

Jüpterin manyetik alanı inanılmaz güçlü ve radyasyonu bile büküyor

Manyetik alanın farklı yerlerde farklı şekillerde ve güçte olması inanılmaz bir gerçeği ortaya çıkardı. Şimdiye kadar gözlemlenen gezegenlerde manyetik alanı her yerde yansıtılmış şekilde eşit güçteydi. Fakat Juno’nun bu keşfi Jüpiterin manyetik alanının sadece çekirdeğinden kaynaklanmadığını ortaya çıkardı. Atmosferinde de manyetik alan oluşturacak güçte enerjinin bulunduğu kesinleşti. Buna göre iki manyetik alan kaynaklı tek keşfedilen gezen Jüpiter’dir.

Jüpiter’den yayılan radyasyon, metal, demir demeden herşeyi parçalıyor

Bu yüzden de Luno uzay mekiği için bilim adamları özel bir rota belirlediler. Buna göre Luno uzay mekiği Jüpiter yörüngesinde döndüğü sırada Jüpiter’e yaklaşacağı en yakın nokta Jüpiter’den 4200km oldu. Eğer bu mesafenin altına inilirse Jüpiter’den yayılan radyasyon ve atomaltı parçacıklar yüzünden uzay mekiği kullanılmaz hale geçecekti.

Jüpiterde de su var

Tam olarak sıvı halde olmasa da, Jüpiter’de buz bulutları var. Yukarıda gördüğünüz resimdeki o beyaz noktalar buz bulutları. Buz bulutları denmesinin sebebi atmosferin çok üstünde bir yerlerde bulunması ve inanılmaz derecede soğuk olmaları. Aşağıdaki görüntü Luno uzay mekiğinin bu buz bulutlarından kaydettiği bir karedir.

Sanılanın aksine Jüpter’in tek dev bir hortumu yok

Jüpiter’in tamı tamına 15 tane ayrı hortumu var. Bunlardan 8 tanesi kuzey yarım küresinde yer alıyorken, 7 tanesi ise güney yarım kürede. Bunlardan en büyüğünün çapı yaklaşık olarak 16,350km. Buda demek oluyor ki dünyanın çapında 1.3 kat daha büyük. Bilim adamlarını şaşırtan kısım ise nasıl olurda binlerce yıl boyunda devam eden bu hortum hiç bir şekilde bozulmaya uğrayıp genişleyip yayılmıyor.

Jüpiterin çizgileri sanıldığından da derin

Komple gazdan oluşan bu dev gezegenin farklı renklerdeki çizgileri sanılandan çok daha derin. 3000km’lik bir derinliğe sahip olan bu çizgiler inanılmaz yoğunluktaki metal gazlarından oluşuyor. Sadece bu çizgilerin kütlesi bile gezegenimiz dünyadan 3 kat daha büyük. Jüpiter’in tüm kütlesinin %1’ini sadece atmosferindeki bu çizgiler oluşturuyor. Dünya ile karşılaştıracak olursak. Atmosferimizin kütlesi dünyamızın kütlesine oranla bir milyon defa daha daha küçük.

 

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

DON'T MISS