Kadınlara Nasıl İşkenceler Yapıldığını Ortaya Çıkarmak İçin Akıl Hastanesine Yatan Gazeteci


Nellie Bly isimli bir gazeteci, kadınlara nasıl işkenceler yapıldığını ortaya çıkarmak için tabiri caiz ise kendisini feda etmiş, akıl hastanesine yatmıştı.

Geçmiş zamanlarda akıl sağlığı ile ilgili kuruluşların rahatsız edici uygulamalarının olduğu ve sistemde ciddi değişikliklerin yapılması gerektiği bir sır değil. Günümüze daha yakın bir zamanda, aynı zamanda bir psikolog olan Rosenhan’ın yapmış olduğu Rosenhan Deneyi psikiyatristlerin akıl sağlığı rahatsızlıklarını teşhis etmede yetersiz olduğunu bize göstermişti. Birçok insan akıl sağlıkları yerinde olmadığı gerekçesiyle yıllarını akıl hastanelerinde ve tımarhanelerde geçirmek zorunda kalmıştı. 19. Yüzyılda Nellie Bly isimli bir kadın gazeteci benzer bir çalışmaya imza atmıştı.

 

1887 yılında gazeteci Nellie Bly, daha sonraları insanların bilinçlenmesine ve değişim ateşini yakmalarına vesile olacak bir deney gerçekleştirdi.

Nellie, New York’taki Blackwell Adası’nda bulunan kadın akıl hastanesindeki içler acısı koşulları araştırmak için New York World Gazetesi adına gizli bir görev gerçekleştirmeye karar verdi. Daha sonra burada yaşamış olduğu tüm tecrübeleri “Ten Days In A Mad House” (Deliler Evinde On Gün) isimli kitabında anlatacaktı.

Devam Etmek İçin Aşağıdaki Fotoğrafa yada İLERİ Butonuna Basın


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
2 Paylaşım, 1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win

DON'T MISS