>

Kraliyet Ailesi Hakkında Herkesi Meraklandıracak 8 Soru


Dünya İngiliz kraliyet ailesini, en az Hollywood yıldızlarını ve ünlü sporcularını izlediği kadar izliyor. Onlar samimi ve halka açık olmalarına rağmen, insanların bu sıra dışı aile için hala cevaplayamadığı çok soru var.

Karafil’de bazılarına cevap vermeye karar verdik. Şu anda İngiliz kraliyet ailesi hakkında ilginç bir şeyler öğrenmek için bir şans sunuyoruz.

1. Kraliyet Ailesi’nde neden çiftler el ele tutuşmuyor?

Prens Harry ve Meghan Markle, Kasım 2017’de nişanlanmalarının yapıldığı gün ve Temmuz 2018’de düğünden 2 ay sonra.

Birçok kraliyet çiftleri, birbirlerinin ellerini kamuya açık tutmaz. Örneğin, Prens William ve karısı hatta Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philippe sık sık el ele tutuşmuyor. Dahası, Kraliçe her zaman kocasının biraz önünde yürür. Tabii ki, el ele tutuşmak için resmi bir yasak yoktur ancak çiftler değerlerini bu şekilde gösterirler.

Düğünden önce Prens Harry, nişanlısı Meghan Markle el ele tutuşarak ve sarılarak kamuya çıktı. Bunu yaparak gelecekteki eşi için destek gösteriyordu. Evlendikten sonra, özellikle olaylar ve önemli toplantılar sırasında mesafelerini korudular.

Yine de bu karar çifte, ayrıca olayın ciddiyetine bağlıdır: durum ne kadar ciddiyse, protokol o kadar sıkıdır.

 

2. Kraliçe neden bazı önemli aile etkinliklerini katılmıyor?

Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth her zaman ailesinin tüm önemli olaylarına katılır. Dahası, yaşına rağmen dünyanın dört bir yanından politikacılarla görüşmeye devam ediyor.

Ama Kraliçe torunu Louis’nin vaftizinde görünmedi. Neden? Kraliçe emekli mi oluyor? Şimdi pek olası değil ama belki de ailenin genç üyelerine yer açıyor. Kraliçe II. Elizabeth’in de katılacağı birçok önemli toplantı ve etkinlik var. Ama Kraliçe’yi bu resimde hala bulabilirsiniz: akrabaların ardındaki duvarda onun portresi yer alıyor.

 

3. Kraliçe 92 yaşındadır. Sıradaki Kral kim olacak?

Kraliçenin emekliliğinden bahsetmişken, Kraliçeye yakın olan insanlara göre, II. Elizabeth asla vazgeçmeyecektir.

Uzlaşma Yasası’na göre, iktidar Kraliçeden bir sonraki halefine – oğlu Charles’a gitmelidir. Ve halkın torunu William’ı daha çok sevmesine rağmen, Charles, tabi ki Charles’ın vazgeçmeye karar vermediği sürece, Charles’dan önce Kral olmanın bir yolu yoktur. Ama bunu yapmak pek olası değil. Söylentiye göre Kraliçe, 95 yaşına kadar idare edecek ve oğlu da kral naibi olacak. Kral naibi sağlıklarının görevlerini yerine getirmek için yeterince iyi olmadığı zaman bir hükümdarın onlar için bir ikame bulmasına izin verir.

4. Orada kaç tane varis var?

İngiliz tahtının devamı 55 kişi içeriyor.

İlki Prens Charles. Oğlu Prens William peşinde, sonra çocukları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis. Prens Harry, ardı ardına altıncıdır, ardından Prens Andrew – Elizabeth’in ikinci oğlu, ardından kızları Prenses Beatrice ve Prenses Eugenie izler. Sonra, Prens Edward, çocukları James ve Lady Louise. Onu Prenses Anne, çocukları ve torunları takip ediyor. Ayrıca Kraliçe’nin kız kardeşi Prenses Margaret’ın torunları: oğlu David, kızı Sarah ve torunları. Sonuncu olanlar ise İngiliz kraliyet ailesinin soyunun geri kalanı.

 

5. Kate, doğumdan sonra hastaneyi neden bu kadar çabuk terk etti?

Üçüncü bebeğini Prens Louis’i doğurduktan sonra, Kate hastanede sadece 7 saat geçirdi. Harika bir ruh hali içinde olduğu ortaya çıktı ve gazetecilere konuşmadan önce saçları ve makyajı yapıldı. Ama birçok insan neden böyle acele edildiğini merak etti.

Göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. İlk olarak, Büyük Britanya’da genç anneler uzun bir süre annelik koğuşunda tutulmazlar. Ortalama olarak, İngiliz kadınlar doğumdan 36 saat sonra eve giderler. İkincisi, hastane fotoğrafçıların, muhabirlerin ve meraklı insanların kalabalığı tarafından kuşatıldığında, genç bir annenin sakin bir iyileşme yaşaması zordur.

Bu arada, Kraliyet ailesinde bir çiftin en az 2 çocuğa sahip olmaya çalıştığı söylenmeyen bir kural var. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca böyle olmuştur, ama Prens William’ın ailesi geleneği kırdılar çünkü 3. çocuklarını da kucaklarına aldılar.

Ve bir ilginç şey daha, kamuda giydikleri kıyafetler çok dikkatli seçilmektedir.

Kate ilk çocuğunu Prens George’u kucağına aldığında giydiği elbise, Prenses Diana’nın ilk çocuğunu yani Prens William’ı 1982’de kucağına aldığında giydiği elbiseye benziyordu. Catherine, Louis’i doğurduktan sonra beyaz yakalı kırmızı bir elbise giymişti. Tıpkı küçük Harry 1984’te doğduğunda giyildiği gibi.

6. Kraliçenin evcil hayvanları var mı?

        60’lı yıllarda İskoçya’daki Kraliyet Ailesi.

Kraliçe, corgi sever ve 7 yaşındayken ilk köpeğini aldı. Elizabeth biraz büyüdüğünde Susan adında bir köpeği vardı. O zamandan beri Kraliçe’nin, corgi cinsi köpeği üredi ve gelecek nesillerini koruyor. Bazı köpekleri akrabalarına vermişti ama asla satmadı. Elizabeth II’nin yaklaşık 30 corgi’si vardı.

Köpeği Willow, Susan’ın soyundan geldi ve çok yakın bir zamanda Kraliçe onu uyutmak zorunda kaldı. Artık corgi  üretmiyor. Willow, çocukluğundaki son bağlantısıydı ve ölümü onun üzerinde ciddi bir etki yaptı. Şimdi hala evlat edindiği bir corgi ve farklı bir cins olan 2 köpeği var.

 

7. Prens William ve Harry ne yapar?

Prens William askeri bir pilottur. Her zaman bir askeri kariyere ilgi duymuştur ancak tahtın ikinci varisi olduğu için tehlikeli bölgelerde gerçekten hizmet edemez. Ayrıca bir sağlık görevlisi olarak çalıştı.

Prens Harry de bir askeri eğitime sahiptir. Bir süreliğine Afganistan’da bile görev yaptı. Şimdi her ikisi de eşleri ile birlikte yerine getirdikleri kraliyet görevlerine sahipler. Resmi ziyaretler yaparlar, sergilere ve spor etkinliklerine giderler, hayırseverlik etkinliklerine katılırlar, vb.

 

8. Kraliçe ve aile paralarını nereden alıyor?

Kraliyet Ailesi’nin sözde bir kişisel geliri vardır. Yatırımlardan ve özel mülklerden gelen para. Ayrıca, Windsor’ların takı, güzel sanatlar ve villalar da dahil olmak üzere yüzyıllardır topladıkları paraları var.

Hükümet kraliyet görevlerini yerine getirmek için Kraliçe ve Prens Charles’a para ödüyor ve Kraliçe gelir vergisi ödüyor. Bu arada, Buckingham Sarayı’ndaki resim koleksiyonu ve bazı mücevherleri kişisel olarak Kraliçe’ye değil, monarşiye aittir.

Kraliyet Ailesi hakkında başka ne bilmek istersiniz? Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde bırakın ve bunları bir takip makalesinde yanıtlamaya çalışacağız.

 

 

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF