MEGALODON Gerçeği Ortaya Çıktı – Bildiğimizi Sandıklarımız Gerçek Mi?


Okyanusların antik canlıları megalodon gerçeklerinden bahsedeceğiz bugün. 15 ile 2 milyon yıl önce Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusunda yaşamış büyük beyaz köpek balıklarının uzak kuzeni olan Megalodonlar 40 tona varan ağırlıkları, 15-20 metreyi bulan uzunluklarıyla dünyanın en büyük etobur canlılarındandır. Peki bu korkunç yaratıklarla ilgili başka neler biliyoruz? Bildiğimizi sandıklarımız gerçek mi? Gelin bu soruların ve daha fazlasının cevabı için yazımıza devam edelim.

 

Megalodon Gerçekten Neydi?

Öncelikle konumuz Megalodonsa bu konuya iki açıdan bakabiliriz. Paleontoloji ve Kriptozooloji. Bu iki bakış açısının arasındaki farkı bilmek önemli. Paleontoloji, gerçek Megalodon’un nasıl olabileceğini bulmak için fosil kayıtlarına ve canlı köpek balıklarına bakarak incelenebileceğine inanıyor. Ayrıcaa paleontoloji perspektifinden bu köpekbalığı soyu resmen tükenmiştir. Canlı bir Megalodon fikri ise kriptozoologlar tarafından alınan bir tutumdur ve ana bilim tarafından desteklenmemektedir. Gelin asıl konumuza geri dönelim.

İlk kez 16 milyon yıl önce ortaya çıkan megaladon köpekbalıkları okyanusların en dominant avcılarıydılar. 10 ila 18 metre arasında değişen uzunluklara sahip olan dev canavarlar yunustan balinalara kadar her şeyi avlarlardı. Megalodonların balinalara genelde orta boylarda burun, büyük bir balina ise kuyruk, küçük bir balina ise gövde kısmından saldırdığı tahmin ediliyor. Keskin büyük dişlere sahip megalodon, güçlü çene kaslarına sahip ve kıkırdak kaplı iskelet yapısı mevcuttu. Bununla beraber okyanuslardaki bilinen en büyük ve yırtıcı etobur canlılardan biri olduğu söylenmektedir. Megalodonların ortalama yaşam süreleri 25 yıl ile 40 yıl arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca günümüzde megalodonu avlayabilecek bir okyanus canlısı olduğu düşünülmemektedir.

 

Nitekim yaşayan en büyük ve yırtıcı köpek balığı Büyük Beyaz Köpekbalığıdır ve onun kütlesi 680 – 1.100 kg arasında değişmektedir. Bununla birlikte dişilerinin boyutları 4,5 – 6,4 metre arasındadır. Megalodon ile yan yana geldiklerinde ise boyut farkı oldukça fazla olduğu görülür. Boyutlarına rağmen megalodonların çok iyi yüzücüler oldukları tahmin edilmektedir. Nitekim böyle devasa boyutlara sahip bir canlının yüzgeçlerinde bulunan marifet, hiç de azımsanacak cinsten değildir.

Devam Etmek İçin Aşağıdaki Fotoğrafa yada İLERİ Butonuna Basın


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

0

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

DON'T MISS