Mısırlı Arkeologlar 2500 Yıllık Bir Lahitin Kapağını Açtı, Herkes Şaşkına Döndü


2020 şu ana kadar korkunç bir yıl oldu: Kıyamet yangınları ve bir pandemiden sosyal huzursuzluğa ve 3. Dünya Savaşı ile yakın bir görüşmeye kadar her şeyi yaşadık. Şimdi, Mısır’daki arkeologlar, yaklaşık 2.500 yıl öncesine tarihlenen 59 ahşap lahitten ilkini ortaya çıkardılar. Anlaşılır bir şekilde, internet aklını kaybediyor ve 2020’nin bunu yapacak bir yıl olmadığı konusunda (sadece birazcık) çıldırıyor .

Eski bir mumya içeren ilk tabut, yabancı devlet adamları ve medya mensupları da dahil olmak üzere canlı bir seyirci önünde kırılarak açıldı. Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Dr. Khaled El-Enany, meslektaşlarına Covid-19’un Antik Dünyanın sırlarını açığa çıkarmalarına engel olmasına izin vermedikleri için övgüde bulundu. Lahitler, halka sergilenecekleri Büyük Mısır Müzesi’ne götürülecek.

Tüm şakalar bir yana, bu çok büyük bir tarihsel an ve bana tarihi neden bu kadar çok sevdiğimi hatırlatıyor. Şahsen, lahitleri şahsen görme fırsatına sahip olacak herkesi kıskanıyorum. Bu arada, aşağı kaydırın ve açılan ilk tabuta insanların nasıl tepki verdiğini görün.

Arkeologlar Saqqara Nekropolü’nde 59 renkli ahşap lahit buldu.

Kazı, 2018’de 11 Saqqara piramidi arasında başlatıldı ve harika sonuçlar verdi. Saqqara Nekropolü’ndeki 10-12 metre derinliğindeki mezar kuyularının içinde ahşap tabutlar bulundu .

Lahitler iyi durumda bulundu: hala orijinal renklerine sahipler. Tabutlar büyük olasılıkla rahiplere ve yüksek mevkili toplumun diğer üyelerine aitti.

Bununla birlikte, keşif sırasında dikkat çeken tek arkeolojik buluntu onlar değildi: araştırmacılar ayrıca çeşitli heykeller ve heykeller buldular. New York Post’a göre daha önce kazı üyeleri mumyalanmış aslanlar, kediler, kobralar ve timsahlar buldular .

Şimdi, izin verirseniz, işaretçiler için ‘The Mummy’ filmlerini yeniden izlemeye ve kürekli tekne fiyatlarına bakmaya gidiyorum (mumyalar yüzemez, değil mi?). Her ihtimale karşı.


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

-1
-1 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
2
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

DON'T MISS