Mutlaka Bilmeniz ve Görmeniz Gereken 8 İlginç Hayvan Türü


Dünyanın en inanılmaz hayvanlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Muhtemelen birçoğunuz bu hayvanları daha önce görmedi. Ama bu sıra dışı hayvanları kesinlikle görmeniz gerekli. Bu yüzden size bu yazıyı hazırladık. İşte karşınızda bilmeniz gereken 8 inanılmaz hayvan.

 

 

1. Dev Böcek (Giant Isopod)

Birçok kişi böceklerden nefret eder ve maalesef bu çok bacaklı hayvanlardan kaçış imkanı neredeyse imkansız. Deniz altında olsak bile böceklerden kaçamıyoruz. Neden mi? Çünkü orada da karşımıza Giant Isopodlar çıkıyor. Dev Böcek ya da Giant Isopod’lar denizlerin 4000 ile 7000 metre derinliklerinde yaşıyorlar. Leş yiyen hayvan grubuna giren giant ısopodlar genellikle ölmüş balık leşleriyle de besleniyorlar. Aynı zamanda bu sıra dışı böcekler uzun süre yemek yemeden yaşayabilmeleriyle de tanınırlar. Japonya’da yapılan bir deneyde bir giant ısopod tam 6 yıl yemek yemeden yaşamış. Son olarak uzunlukları 20 santim ile 40 santim arasında değişen Giant Isopod’lar 2 kilo ağırlığa ulaşabiliyorlar. Peki siz daha önce bu ilginç böcek türü giant ısopodu görmüş müydünüz?

 

 

2. Pabuç Gagalı

Pabuç gagalı leylek de denilen bu büyük kıyım kuşların gagası gerçekten de bir pabucu andırıyor, bu yüzden de kendilerine neden bu ismin verildiğini anlamak pek de zor olmuyor. Öyle değil mi? Boyları 1.5 metreye kadar ulaşabilen bu sevimli kuşların ağırlığı ise ortalama 5 kilogram. İri kıyım olduğu için pabuç gagalıların uçamadığını sanmayın, çünkü pabuç gagalı kuşlar gayet de başarılı bir uçucu sayılırlar. Dakikada ortalama 150 kez kanat çırpabilirler. Ama şunu da ekleyelim, kendileri 20 metreden uzun uçuşlardan pek hoşlanmıyorlar. Esas besinleri balıklar olsa da pabuç gagalı kuşlar kurbağa,yavru timsah, ördek, su yılanı gibi farklı canlıları da avlayıp yiyorlar. Doğal yaşam alanı Afrika’daki çeşitli bölgeler olan Afrika pabuç gagalı kuşunun şu an dünyadaki sayısının 5.000-10.000 arasında olduğu tahmin ediliyor ve maalesef bu kuş türünün nesli tükenme tehlikesinde.

3. Narval

Eğer birisi size Unicornların gerçekten yaşamadığını söylerse sakın onlara inanmayın. Evet alışık olduğumuz şekilde karada yaşamasalar da suyun dibinde yaşıyorlar. Narval diğer ismiyle deniz gergedanlarının yaşam alanları soğuk arktik denizleri. Ağırlıkları 1600 kiloya kadar ulaşabilen deniz gergedanlarının en dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerin üst sol çenesinden çıkan ve ileriye 4 metre kadar uzayabilen, boynuz gibi uzun dişleridir. Ağırlığı 15 kg’a erişebilen bu dişler dişi narvallarda çok az çıkmaktadır. Bu uzun boynuzlarından dolayı ise narvallar unicorna çok benziyorlar. Sizce de öyle değil mi?

 

4. Fossa

Madagaskar’a endemik bir memeli türü olan fossa bölgedeki en büyük etçil memelidir. Madagaskar’ın sık yağmur ormanlarında bulunan fossalar balık türleride kuş türlerie kadar her türlü küçük ya da orta boy hayvanlarla beslenirler. En önemli besinleri besinleri lemurlardır, ki bu yüzden yaşadıkları bölgede baş avcıdırlar. Doğal düşmanı olmayan fossalar Nil timsahı tarafından yeniliyor olabilir. Önceden fosaların tıpkı baykuşlar gibi gece dolaştıkları sanılıyordu. Fakat son yapılan araştırmalara göre fossa hem gece hem de gündüz görülebiliyor.

5. Panda Karınca

Eğer böcekler sizi korkutuyorsa, sıradaki böcek bu korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere panda karıncalar dünyanın en sevimli türleri olan pandalara benziyorlar. Panda karıncaların parlayan renkleri düşmanlarını caydırıcı özelliktedir. Çok ızdıraplı sokmaları ile bilinen panda karıncalar inek öldüren veya inek karıncası olarak da bilinirler. Bunun nedeni ise en çok ineklere zarar vermeleridir. Gerçek bir karıncanın aksine ise işçileri, erkekleri ve kraliçeleri yoktur.

 

6. Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Sırada isimleri kadar kendileri de komik olan mavi ayaklı sümsük kuşları var. Sulidae ailesinden bir kuş türü olan sümsük kuşları ortalama 90 cm. boyunda ve 2 kg. ağırlığındadırlar. Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşarlar. Tek eşli olan bu sempatik kuşlar binlerce kuşun olduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler. Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek kuşun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker.

7. Rakun Köpeği

Kış uykusuna yatan tek köpek türü olan rakun köpeğine merhaba diyin. Dünyanın en enteresan köpek türlerinden biri olan rakun köpekleri bir köpekten çok rakuna benziyorlar. Rakun köpeğinin boyutları bir köpekgile göre oldukça küçük. 55 santim uzunluğundaki rakun köpeğinin yerden yüksekliği ise sadece 25 santime ulaşabiliyor. Sibirya, Japonya ve Çin’de yaşayan bu ilginç köpek türü hepçil besleniyor. Yani hem etçil hem otçul. Tek eşli olan rakun köpekleri hayatları boyunca tek bir eşe sağdık kalıyorlar. Kürkü çok değerli olan rakun köpekleri maalesef değerli kürkleri nedeniyle avlanıyorlar ve türleri tükenme tehlikesinde.

8. Binturong

Makalemizin son sırasında en az diğer hayvanlar kadar enteresan bir hayvan daha var. Binturong ya da daha bilinen ismiyle ayıkedisi aslında bir ayı ya da kedi değildir. Yerel dilde adı artık kullanılmadığından meali tam bilinmemektedir. Binturonglar iri ve otçul olmaları sebebi ile bazen ayılarla kıyaslanırlar ama boyutları aslında iri bir kedi kadardır. Vücudu kaba yapılı ve kalın bir kürkle kaplıdır. Binturongun beşinci bir el gibi görev görebilen ve hayvanın hemende yarısı uzunluğundaki kuyruğu çalımsı ve tamamen sarılıcı şekildedir. Gececil bir hayvan olan binturonglar hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Saldırgan olabilen bu ilginç hayvanlar mutlu olduklarında kıkırdamaya benzer, sinirlenince ise inlemeye benzer sesler çıkarırlar.

 

 


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

2
2 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win

DON'T MISS