Mutlaka Bilmeniz ve Görmeniz Gereken 8 İlginç Hayvan Türü


Dünyanın en inanılmaz hayvanlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Muhtemelen birçoğunuz bu hayvanları daha önce görmedi. Ama bu sıra dışı hayvanları kesinlikle görmeniz gerekli. Bu yüzden size bu yazıyı hazırladık. İşte karşınızda bilmeniz gereken 8 inanılmaz hayvan.

 

 

1. Dev Böcek (Giant Isopod)

Birçok kişi böceklerden nefret eder ve maalesef bu çok bacaklı hayvanlardan kaçış imkanı neredeyse yok gibi. Deniz altında olsak bile böceklerden kaçamıyoruz. Neden mi? Çünkü orada da karşımıza Giant Isopodlar çıkıyor. Dev Böcek ya da Giant Isopod’lar denizlerin 3000 ile 8000 metre derinliklerinde yaşıyorlar. Leş yiyen hayvan grubuna giren giant ısopodlar genellikle ölmüş balık leşleriyle besleniyorlar. Aynı zamanda bu sıra dışı böcekler uzun süre yemek yemeden yaşayabilmeleriyle de ünlüdürler. Japonya’da yapılan bir deneyde bir giant ısopod tam 5 yıl yemek yemeden yaşamıştır. Son olarak uzunlukları 17 santim ile 37 santim arasında değişen Giant Isopod’lar 1.7 kilo ağırlığa ulaşabiliyorlar. Peki siz daha önce bu garip böcek türü giant ısopodu görmüş müydünüz?

 

 

2. Pabuç Gagalı

Pabuç gagalı leylek de denilen bu iri kıyım kuşların gagası gerçekten de bir pabucu andırıyor, dolayısıyla kendilerine neden bu ismin verildiğini anlamak pek de zor değil. Öyle değil mi? Boyları 1.5 metreye kadar ulaşabilen bu sevimli kuşların ağırlığı ise ortalama 6 kilogram. İri kıyım olduğu için pabuç gagalıların uçamadığını sanmayın, çünkü pabuç gagalı kuşlar gayet de başarılı bir uçucu sayılırlar. Dakikada ortalama 150 kez kanat çırpabilirler. Ama şunu da ekleyelim, kendileri 20 metreden uzun uçuşlardan pek hoşlanmıyorlar. Esas besinleri balıklar olsa da pabuç gagalı kuşlar kurbağa,yavru timsah, ördek, su yılanı gibi farklı canlıları da avlayıp yiyorlar. Doğal yaşam alanı Afrika’daki çeşitli bölgeler olan Afrika pabuç gagalı kuşunun şu an dünyadaki sayısının 5000-8000 arasında olduğu tahmin ediliyor ve maalesef bu kuş türünün nesli tükenme tehlikesi altında.

3. Narval

Eğer birisi size Unicornların gerçekten yaşamadığını söylerse sakın onlara inanmayın. Evet alışık olduğumuz şekilde karada yaşamasalar da suyun altında yaşıyorlar. Narval diğer adıyla deniz gergedanlarının yaşam alanları soğuk arktik denizleri. Ağırlıkları 1600 kiloya kadar ulaşabilen deniz gergedanlarının en dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerin üst sol çenesinden çıkan ve ileriye 3 metre kadar uzayabilen, boynuz benzeri uzun dişleridir. Ağırlığı 10 kg’a erişebilen bu dişler dişi narvallarda nadiren çıkmaktadır. Bu uzun boynuzlarından dolayı ise narvallar unicorna çok benziyorlar. Sizce de öyle değil mi?

 

4. Fossa

Madagaskar’a endemik bir memeli türü olan fossa bölgedeki en büyük etçil memelidir. Madagaskar’ın sık yağmur ormanlarında yaşayan fossalar balıktan kuşa kadar her türlü küçük ya da orta boy hayvanları yiyerek beslenirler. Başlıca besinleri lemurlardır, ki bu yüzden yaşadıkları bölgede baş avcıdırlar. Doğal düşmanı olmayan fossalar Nil timsahı tarafından yeniliyor olabilir. Önceden fosaların tıpkı baykuşlar gibi gece dolaştıkları sanılıyordu. Ancak son yapılan araştırmalara göre fossa hem gece hem de gündüz görülebiliyor.

5. Panda Karınca

Eğer böceklerden korkuyorsanız, sıradaki böcek bu korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere panda karıncalar dünyanın en sevimli hayvanları olan pandalara benziyorlar. Panda karıncaların parlak renkleri düşmanlarını caydırıcı özelliktedir. Çok ızdıraplı sokmaları ile bilinen panda karıncalar inek öldüren veya inek karıncası olarak da bilinirler. Bunun nedeni ise en çok ineklere zarar vermeleridir. Gerçek bir karıncanın aksine ise işçileri, erkekleri ve kraliçeleri yoktur. Peki kimler daha önce panda karınca gördü?

 

6. Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Sırada isimleri kadar kendileri de komik olan mavi ayaklı sümsük kuşları var. Sulidae familyasından bir kuş türü olan sümsük kuşları ortalama 81 cm. boyunda ve 1,5 kg. ağırlığındadırlar. Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşarlar. Tek eşli olan bu tatlı kuşlar binlerce kuşun olduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler. Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek kuşun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker. Son olarak çok iyi bir yüzücü olan sümsük kuşları havadan denize dalarak ve sualtında yüzerek avlarını avlarlar.

7. Rakun Köpeği

Kış uykusuna yatan tek köpek türü olan rakun köpeği ile tanışın. Dünyanın en ilginç köpek türlerinden biri olan rakun köpekleri bir köpekten çok rakuna benziyorlar. Rakun köpeğinin boyutları bir köpekgile göre oldukça küçük. 55 santim uzunluğundaki rakun köpeğinin yerden yüksekliği ise sadece 20 santime ulaşabiliyor. Sibirya, Japonya ve Çin’de yaşayan bu sıra dışı köpek türü hepçil besleniyor. Yani hem et hem de ot yiyor. Tek eşli olan rakun köpekleri hayatları boyunca tek bir eşe bağlı kalıyorlar. Kürkü çok değerli olan rakun köpekleri maalesef yumuşacık kürkleri nedeniyle avlanıyorlar.

8. Binturong

Makalemizin son sırasında en az diğer hayvanlar kadar ilginç bir hayvan var. Binturong ya da daha bilinen ismiyle ayıkedisi aslında bir ayı ya da kedi değildir. Yerel dilde adı artık kullanılmadığından anlamı tam bilinmemektedir. Binturonglar iri ve otçul olmaları dolayısıyla bazen ayılarla kıyaslanırlar ama boyutları aslında iri bir kedi kadardır. Vücudu kaba yapılı ve kalın bir kürkle kaplıdır. Binturongun beşinci bir el gibi görev görebilen ve hayvanın neredeyse yarısı uzunluğundaki kuyruğu çalımsı ve tamamen sarılıcı şekildedir. Gececil bir hayvan olan binturonglar hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Saldırgan olabilen bu ilginç hayvanlar mutlu olduklarında kıkırdamaya benzer, sinirlenince ise inlemeye benzer sesler çıkarırlar.

 

 


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

1
1 point

Makeleye tepkini ver:

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win

DON'T MISS