Suudi Arabistan, İlk Kez Kâbe’nin İçinde Ne Olduğunu ve Saklanan Kutuda Ne Bulduğunu Ortaya Koyuyor


Kabe, müslümanlar için çok büyük bir öneme sahip olmasının yanında dünyanın en muazzam yapıtlardan biridir. Sözlükte dört köşeli veya küp şeklinde olmak anlamlarındaki ka’b kökünden gelen kabe ‘Küp şeklinde nesne’ demektir. Peki ama küp şeklindeki bu kutsal yerin içerisinde neler vardır? Gelin İslam dininin en büyük başyapıtlarından biri olan Kabe’nin içinde neler varmış yakından bakalım.

 

1. Kabe’de tavan ahşaptandır

Kabe’yi ilk inşa ettiren kişinin Hz. İbrahim olduğu bilinmektedir. Büyüklük olarak 155 metre karelik alanı kaplayan Kabe 16 metrelik yüksekliğe sahiptir. Duvarlarında Mekke tepelerindeki granit taşların kullanıldığı Kabe’de tavan ahşaptandır. Ayrıca yeryüzünde yapılmış ilk mescit ilk bina olma özelliğine de sahip Kabe’nin üzeri altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü sitare ile örtülüdür ve örtüsü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Kabe’nin köşeleri ise yaklaşık olarak dört ana yönü göstermekte ve her bir köşenin bir ismi bulunmaktadır. Doğu köşesine ‘Hacer-i Esved’ veya ‘Şarki’, kuzey köşesine ‘Irakî’, batı köşesine ‘Şâmî’ ve güney köşesine de ‘Yemânî’ denmektedir.

Devam Etmek İçin Aşağıdaki Fotoğrafa Tıkla


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

-2
4 Paylaşım, -2 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
2
lol
omg omg
4
omg
win win
1
win

DON'T MISS