Ukrayna’ya Akın Akın Türk Gidiyor, Ukraynalı’lar Bu Durumu Nasıl Yorumluyor? (VİDEOLU)


Türkiye Ukrayna arasındaki turizm ilişkisi son dönemlerde bir hayli artmış durumda. Türkiye’den Ukrayna’nıng günde yaklaşık olarak 20 uçak kalkıyor. Uçak haricinde karayolunu tercih edenler de var. Peki Türkleri, Rusya ile fiili olarak savaş içinde olan ve dünyanın en tehlikeli turizm bölgeleri arasında gösterilen Ukrayna’da ne çekiyor? Euronews‘ün hazırlamış olduğu çalışmaya göz atalım.

 

1. Türkler Genel Olarak Seks ve Gece Hayatı İçin Ukrayna’yı Tercih Ediyor.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de turizm ofisi görevlisi olan Snizhana, ülkesindeki seks turizmi konusunda endişeli olduğunu söylüyor: “Türk erkekleri çoğu zaman gruplar halinde buraya gelip nerede hayat kadını ya da kız buluruz diye soruyor. Ana caddede, Khreshchatyk’te kolayca bulabilirler. Onlar seks turizmi için buraya geliyor. Ukrayna kadınının ucuz olduğunu söylüyorlar. Yazık. Bu gerçekten kötü. Buraya seks için gelmelerinin sebebi bu. Kış zamanı bile geliyorlar. Dün çok sayıda Türk geldi ve benzer sorular sordu.” Kiev’e gezme amacıyla gelen Mehmet Can, Ukrayna’daki ortamı Türkiye’de bulamadığını belirterek, “Türkiye’den gelenlerin yüzde 10’u 20’si iş için yüzde 80’i seks için, gezmek için, alkol için geliyor. Türkiye’de bu kadar rahat bir yaşam yok. Sıkıyorlar, alkol konusunda gece hayatı konusunda, seks konusunda sıkıyorlar insanları.” diyor.

 

2. Gezmek için gelen çok az

Baran Can’ın aktardığına göre “Ukrayna kızlarının güzel olduğunu ve onlarla evlenilebileceğini” söylüyor: Buranın kızları gerçekten çok güzel ve hepimizin bildiği gibi seks turizmi açısından olukça elverişli bir ülke. Türk erkeklerini buraya çağırıyorum. Evi arabayı üstlerine yapıp onları Türkiye’ye getirebilirler. Hiç problem yok. Buradaki kadınlar çok anlayışlı. En önemlisi erkeklere değer veriyorlar.”

Fuat’a göre de Ukrayna’yı cazip kılan şeylerin başında ülkeye girmenin kolay olması: “Türkler buraya çok geliyor. Birincisi pasaportla giriş yapabiliyoruz daha kolay, kimlikle de giriş yapabiliyoruz. Türklerin buraya gelme sebebi hem çalışmak, hem iş imkanı çok, kadınları güzel. Arkadaşlıklar daha kolay kuruluyor Türkiye’ye göre.”

 

3. Buranın kızları çok güzel

Diyap da özellikle Kiev’de Türk yoğunluğuna dikkat çekiyor: “Çok sayıda Türk var burada biz bizeydik. Ukraynalı fazla göremiyoruz artık burada. Türkler çok özellikle gece kulüplerinde. Türkler baya akın etti Ukrayna’ya. Gördüğüm kadarıyla millet eğlenceye geliyor buraya.”

Ukrayna’ya ailesiyle birlikte seyahat edenler de ‘sadece seks turizmi için buraya gelindiği’ şeklindeki olumsuz Türk imajının bu şekilde kırılabileceğini düşünüyor. İzmir’den gelen Hakan Ünal ve ailesi buna örnek teşkil ediyor: “O algının ben kırılabileceğini düşünüyorum. Gezdiğimiz birkaç gün içinde birçok çok Türk çiftle de karşılaştık. Onlar da buraya bu şekilde turlarla gelmekten memnun. Biraz da bizim elimizde. Ukrayna bize göre bazı açılardan biraz daha özgür, biraz daha rahat bir ülke. Türküz dediğiniz zaman algı biraz değişiyor. O algıyı böyle ailecek geldiğimiz zaman eşimizle ve çocuğumuzla kırabileceğimizi düşünüyoruz.” diyor.

 

4.Lviv’de yaşayan ukraynalı genç Dasha,

“Türk erkeklerinin buraya sadece seks için geldiklerini asla görmedim. Hayır öyle düşünmüyorum. Biz sadece çok güzel kızlara sahibiz. Bence bütün turistler biraz da bunun için geliyor buraya. Onlar sadece seks için gelmiyor. Kızlarımızı tanımak istiyorlar. Belki de ilişkileri oluyor.” diyor.

 

5. Oksana Antonova

Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip, 45 milyon nüfuslu ülke, ekonomik sıkıntı, siyasi kriz, istikrarsızlık, fakirlik, yolsuzluk ve umutsuzluk gibi olumsuz şeylerin etkisi altında. Özellikle karamsar genç nüfus para kazanmak için yurt dışına çıkyor ya da ‘fuhuş ve gece hayatı’ yolunu seçiyor.

Lviv’de yaşayan mühendis Oksana Antonova, Ukrayna’da gençlerin maddi sıkıntı yaşadıkları için ve yaşamlarından mutlu olmadıkları için başka ülkelere gitmenin yolunu aradıklarına dikkat çekiyor.

 

6. Türkler Ukraynalılarla evleniyor

Müzisyen ve şair olan Vasyl Vasyltsiv de Ukraynalı kızlarla Türklerin evlenmelerinin sık rastlanılan bir şey olduğunu söylüyor: “Bence bunda sorun yok. Eğer aralarında dini sorunlar yoksa ve herkesin Avrupalı gibi eşit hakları varsa evlilikte bir sorun yok. Eğer aşıksanız kalbinize birşey söyleyemezsiniz. Evlilikler aracılığıyla kurulan bu iletişim farklı ülkeler arasında ilişkilerin de güçlenmesine ve devam etmesine yardımcı olur.”

Ukrayna’da okuyup bir ukraynalıyla evlenen Can Fırat da iki halk arasında evliliğe sıcak bakıyor: “Burada Taras Şevçenko Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde okudum. O dönemde şu anki eşimle tanıştım. Anlaşma konusunda hiçbir sorun yaşamıyoruz. Öğrenciler vasıtasıyla, buradaki Türk işadamları vasıtasıyla ya da burada evlenip kalan hayatını devam ettiren insanlar vasıtasıyla keza Türkiye’deki Ukraynalılarla birlikte her şeyin bir bütün olarak daha pozitif gelişeceğinden hiç şüphem yok.”

 

7. Ukrayna’ya olan talebin artmasında ucuz uçak seferlerinin etkisi büyük

Ukrayna’ya olan talebin artmasında ucuz uçak seferlerinin etkisi büyük. En az beş havayolu şirketi düzenli olarak Türkiye’den bu ülkeye direkt olarak uçuşlar düzenliyor. Türkiye’den bu ülkeye günde yaklaşık olarak 20 direkt uçak seferi bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın (THY) Ukrayna’da 6 farklı kente uçuşu var. THY’nin sadece Odesa’ya haftada 20, başkent Kiev’e haftada 21 seferi bulunuyor. Lviv’e haftada 10; Harkiv, Zaporijya, Kherson’a 7’şer sefer yapılıyor. 2016’da yedinci nokta olan Ivano-Frankivsk’e başlatılan seferler ise kısa süre içinde kaldırıldı.

 

Kaynak: youtube/euronews

Videolu versiyonu:


Beğendiysen alttan 2 saniyede paylaşabilirsin:

-1
69 Paylaşım, -1 points

Makeleye tepkini ver:

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

DON'T MISS